Kävin viimeksi Madeiralla. Upea saari, eikä niin massaturismin leimaama kuin Kanaria. Ravintoloissa vähän sisäänheittäjiä (kohteliaita), ei juurikaan kaupustelijoita saati sitten tyrkyttäjiä. Mutta mikä on tilanne Turkissa!
Lähes kaikkialla kaupustellaan, tyrkytetään ja ollaan tulossa "iholle". Sisäänheittäjät yrittävät saada asiakkaita äänekkäillä kommenteilla ja käännytyspuheillaan. No thanks!
Suurimpia haittapuolia
Nähty on
1
178
Vastaukset
- merhabamarhaba
Turkissa useimmissa kaupungeissa kauppiaiden ja sisäänheittäjien huutelu on kielletty. Kaupungeissa, joissa kansainvälistä turismia ei ole, se ei muutenkaan kuulu tapoihin. Suosittelen todellakin matkustamista muualle kuin Alanyaan ja sielläkin kannattaisi rohkeasti poistua satamasta tai basaarialueelta, niin huutelu loppuu. Itse en huutelijoista välitä. Tervehdin ja kävelen ohi, mutta jos ujostuttaa, niin kannattaa valita kaupunki, joka ei ole junttituristien valtaama ja onnistunut loma on taattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949077Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414491Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532813Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140