Kertokaa vastikkeenne, asuinpaikkakunta, asunnon koko ja asumismuoto.
Meillä 1350€, helsinki, 4h k, rivitalo. Ajateltiin irtisanoa jos nousee vielä vuodenvaihteessa....
Meillä 1350€, helsinki, 4h k, rivitalo. Ajateltiin irtisanoa jos nousee vielä vuodenvaihteessa....
Vastaukset 15
Vanhimmat
Haso, 4h k, 81 m2, sisältää autopaikan, vesimaksut 4 hlöä ja netti 905€
Ruoholahti 4h k 1310e
Paloheinä 5h k 1500€/kk rivitalo
543,44€, helsinki, 1h k, 36 m2, talolaajakaista sisältyy hintaan.
Mun murju sijaitsee siis kerrostalossa, unohtui edellä mainita. :)
Asomaksuni aikaan mummonmarkkojen oli 42 242.00 mk.
Espoo, Lintuvaara 4h k s 88m2 rivitalo, 1160e
Jos vain millään onnistutte hyvät ihmiset, niin yrittäkää ostaa oma asunto. Korot alhaalla. Noilla summilla maksatte omaa. Kauheaa rahastusta ainakin Tampereella TA-asunnoissa. Vastike nousi alvariinsa. Nyt maksamme omaa emme sijoittajille osinkoja. Mieti sitä.
2h kt s, 45 m2, Helsinki, Jätkäsaari, 569 €.
Kertokaa vielä kuinka paljon olette maksaneet siitä että saatte maksaa noin kalliita vuokria ? (asomaksu)
Jyväskylä - Aso.
Maksoin kämpästä vähän päälle 15.000,- (v. 2010).
2 h k s autopaikka. Kuukausikulut 630 Eur, sisältää 2 x vesimaksun 20 eur / hlö.
Meillä muuttui vesimaksu systeemi vuoden alussa oman mittarin perusteisesta ennakkomaksuksi. Ennen 3 kk:n lasku meiltä kahdelta oli vajaa 70 euroa, nyt maksamme ennakkona eur 120 / 3 kk. Sain kylläkin nyt luvan jättää toisen vesimaksun pois loppuvuodeksi. Olemme paljon pois asunnolta, joten vettä ei kamalasti kulu.
VAstike on noussut noin 100 euroa kuluneiden 4 vuoden aikana.
Niin, ja neliöitä on 55.
-Asomaksu ei ole vuokra. Sen saa takaisin kun muuttaa pois, ja yleensä saa vielä vähän enemmänkin.
-Asosopimus kelpaa pankille lainan vakuudeksi, jos tarvii vaikka autolainan. Mitä vuokra-asuja tarjoaisi pankille samassa tilanteessa, kasan vuokrakuitteja?
Asossa parasta on se ettei joudu asumaan samaan taloon kaupungin vuokra-asujien kanssa. Sellaisesta maksaisi vaikka vähän ekstraakin, mutta eipä tarvi maksaa, kun aso on halvempi, ainakin pk-seudun ulkopuolella, ja se nyt on vaan tyhmää asua pk-seudulla. Kaupungin vuokratalo on asumisen alin porras, siitä alempi on asunnottomuus.
Porvoo 63,5m2 rivitalo 700e (ensivuonna nousee peräti 7senttiä neliö :) viimevuonna 10senttiä)