Minkälaiset lauteet ovat mielestänne parhaat? Nyt ei kyseessä niinkään puulaji tai kaupallisten tuotteiden erot vaan ominaisuudet suorat/muotolauteet, selkänojalliset/tavalliset, kapeat/syvät, korkeat/matalat jne. Esi-isillä, jotka saunan täydelliseksi kehittivät, lienee lauteet olleet erityyppiset kuin nykypäivinä.
laudetyyppi
tyyppi
51743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mielestäni kaakelilauteet:
Kaakelin alla siporex eriste.
Miksi: Suurempi kosteusprosenti ja siten pidempi löyly. Kaakelipinta leikkaa myös löylyn terävyyttä ja siten tasoittaa lämpötilaa.
Lähellä höyrysauna.
Lauteiden muoto: Umpilauteet isolla tasolla.
Kokoa niin paljon että mahtuu reilusti makaamaan mielelään kaksikin. Tasolla mahtuu myös olemaan jalat suorana.
Suosin U tao L mallia. Taso riitävän korkealla että löyly(140cm)yltää kunolla tason pintaan. katto sopivan matalalla että ei liikaa turhaa päätilaa. (110...max 120CM)
http://www.jamera.fi/kuvat/sisustuskuvat1102/04yl.jpg
Tuossa hieman ideaa mutta kaakeli koko seiniin ja tasannetta aivan liian vähän...( ja lauteet aivan liian matalat..
siitä todennäköisesti tulee, jos koko saunan kaakeloi. Lämmönhävikki on niin suuri, että huonelämpötila jää väkisinkin matalaksi. Paitsi jos hankkii uimahallin kiukaan.
lämpötila nousee riittäväksi 80...85
Mielestäni mielyttävin löyly tulee noin 70...75 saunaan. Kiukaana kastorin karhu sarjan kil 20.
lämitysaika noin tunti.
Sanoisin että puoli höyrysana.
Seuraavaan taloon olen aatellut tehdä oikean höry huoneen hörygeneraatorilla. Kaakelisaunan lisäksi.
http://www.uusikaupunki.fi/~jaruusun/index1.htm
...on hyvät mulle. Ei pelkästään istuttavia muotolauteita.