Elikkä joo. Mulla on nyt pidemmän aikaa ollu tällänen ongelma että oon yhtäkkiä jostakin syystä muuttunut vamppyyriksi. Kaiken maailman videoita oon kattonut youtubesta ja apuakin oon netistä ettinyt, mutta en nyt vaan satu löytämään ratkasua tälle ongelmalle.
Olen yhdessä kohtaa kuukausia sitten tehnyt jonkin vamppyyri tehtävän, mutten silloin mielestäni joutunut pureman tms. kirouksen kohteeksi.
Osaisiko ketään auttaa?
On vaan hiton vittumaista kun ei pääse pelin tehtävissä etenemään kun kaikki kyläläiset hyökkäävät kimppuun ja oma vaimokin puukottaa. :--D
Olen yhdessä kohtaa kuukausia sitten tehnyt jonkin vamppyyri tehtävän, mutten silloin mielestäni joutunut pureman tms. kirouksen kohteeksi.
Osaisiko ketään auttaa?
On vaan hiton vittumaista kun ei pääse pelin tehtävissä etenemään kun kaikki kyläläiset hyökkäävät kimppuun ja oma vaimokin puukottaa. :--D
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun olet vampyyriksi kokonaan muuttunut ei auta muu kuin juoda nukkuvien kyläläisten (en muista toimiiko sama myös hereillä olevilla) verta säännöllisesti tai mennä suorittamaan Rising at Dawn-tehtävä, jonka voi aloittaa menemällä Morthaliin Falion-nimisen miehen puheille.
Mulla kävi sama homma, eikä mullakaan ollut mitään tietoa mistä moinen tartunta oli tullut. Sain kuitenkin oman hahmoni paranneltua juurikin tuolla Falion hommelilla. Yksityiskohtaiset ohjeet tuolla sivulla, kodassa curing vampirism.
http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Vampirism_(Skyrim)
Huom jos vampirism on edennyt viimeiselle tasolle sitä EI OLE enää maahdolllista parantaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ainakin mun käsityksen mukaan)
Nytpäs en tätä muistakaan enää, sen verran aikaa jo kun on viimeksi pelannut. Ihmissudeksi muuttuminenkaanko ei auta enää tuossa viimeisessä vaiheessa? Sekin parantaa muistaakseni vampirismista ja antaa immuniteetin sille. Ihmissutena olo ei kuitenkaan haittaa peliä samalla tavalla kun vampirismi. Ihmissuden muotoon voi muuttua silloin kun/jos haluaa, eikä kaikki säntäile kimppuun koko aikaa.
Oman vampirismini kerkesin kai parantaa ennen tuota viimeistä vaihetta, eli varmaa en tiedä minäkään sanoa. Tuosta linkistä saisi sen käsityksen, että viimenenkin vaihe voidaan vielä parantaa. Tai jos ei voida, niin ainakin hyödyllistä vinkkiä siihen pelaamiseen sitten. Ja kokeilla kannattaa sitä ihmissudeksi muuttumista myös. Vampyyrinä pelaaminen on yhtä piinaa, jos haluaa haahuilla rauhassa pitkin maita ja mantuja.
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20111122211653AAbrn9W
Aiemminhan se sanottiin, Falion-velholle puhumaan ja kyllä sen saa parannettua.