Mitä mieltä? Kannatatteko? Miksi?
eutanasia
8
57
Vastaukset
Aktiivista eutanasiaa kannatan vain tapauksissa, joissa henkilöllä on kuolemaan johtava parantumaton sairaus, jonka aiheuttamia tuskia ei voida millään keinoin lievittää, ja henkilö on itse aiemmin ilmaissut hoitotestamentilla selvästi tahtovansa aktiivisen eutanasian.
En minä tiedä.
Toisaalta olisi väärin pitää jotain ihmistä väkisin hengissä kärsimässä. Mutta pitäisikö lääkärin sitten olla valmis "tappamaan" sairas, jos tämä/tämän omaiset niin haluavat? Olisiko eutanasia mahdollisuus vain esim. syöpää sairastavilla? Entä jos joku on pahasti alkoholisoitunut ja masentunut, ollut jo vuosia, ettei taatusti enää voi "parantua", niin onko hänelläkin sitten oikeus eutanasiaan? Vai olisiko se sitten niin kuin Trotski tuossa yllä kirjoitti...
Kuten jo sanoin; en minä tiedä.No en minä nyt kannattamalla kannata, että se olisi pakko saada joka tilanteeseen. Sanotaan niin päin, että en ole vastaankaan.
Häh? Mikä se on?
- no mikä ettei
Jos ihminen haluaa tappaa itsensä niin miksi ei?
Minun kannanottoni aiheeseen on jyrkkä EI!
Ensinnäkin elämä on lahja jonka jokainen ihminen on saanut Jumalalta ja kenelläkään ihmisellä, ei edes itsellään, ole oikeutta riistää henkeä, jonka Herra on on ihmiselle lahjoittanut. Kaikki mitä ihmiselle tapahtuu, mitä hän joutuu kärsimään ja mitä kokemaan, ovat ennalta suunniteltuja ja Jumalan käskystä tapahtuvia asioita eikä niitä voida muuttaa. Eutanasia on kauhea asia, sillä kuolema ei muuta mitään. Kuolema on kuin portti loputtomaan. Jos joku haluaa kuolla, hänen tulee odottaa kohtaloaan. Kenellekään ei ole suotu oikeutta riistää henkeään Jumalan luomasta kehosta.
Tästä voidaan saada myös se käsite että miksi ihmisiä sitten kuolee kuin kärpäsiä. Syy on yksinkertaisuudessaan monimutkainen; koska ihmine on ahne olento, jolle ei mikään tunnu riittävän, hän ei halua muiden pääsevän osaksi omaisuuteensa. Siksi ihminen, homo sapiens, erectus ja habilis, samoin neanderthalin ihminen, on tappanut omaa lajiaan aina aikojen alusta saakka. En yleistä, sillä on niitä hyviäkin ihmisiä mutta ihmiskunnan historiasta on helppo löytää Hitlerin, Stalinin, Mobutu Sese Sekon ja Kim Jong-unin kaltaisia ihmisiä, jotka haluavat vain valtaa, rahaa ja helppoa elämää, mutta vaikeaa löytää Nelson Mandelan kaltaisia hyviä ihmisiä.
Koska ihminen tappaa. Ihminen on yksi niitä harvoja eläimiä jotka tappavat lajitovereitaan.
Aatamin poika tappoi kaksosveljensä, nykyäänkin ihmiset tappavat jopa vanhempiaan ja sukulaisiaan, ja armomurha kuuluu niihin. Mutta se on väärin. Se on itsemurha. Se on yhtä huolestuttavaa kuin itsemurha ja se pitäisi kieltää laissa. Se, että tappaa jotta poistaisi kärsimykset on järkeenkäypää, tarkoittaa sitä että myös psyykkisistä syistä tehdyt itsemurhat ovat luonnollisia. Mutta ne eivät ole.
Pohtikaa kaksi kertaa ennen kuin uhmaatte Jumalan teille asettamaa elämää ja olkaa tietoisia siitä että kuolema ei muuta mitään.
Tämä kaikki on kirjoitettu kokemuksella sillä olen monesti halunnut kuolla, milloin minkäkin syyn takia. Mutta uskontoni ja näkemykseni ovat herättäneet minut aina vain uudestaan henkiin. Se on totta, koettua totta. Kiitos.
Half-Elf, 14-vuotias muslimi ja Islamin uskon professorin poika.
Vastaväitteitä saa esittää mutta perusteluja vaaditaan.Kannatan aktiivista ja passiivista eutanasiaa, sillä ihmisellä on aina oikeus päättä elämänsä ja aina hän ei siihen pysty. ketään ei ole järkeä pitää luonnottomasti ja turhaan väkisin hengissä. kaikilla on oikeus kuolla halutessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2636527SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p795168Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.964087SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2683562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat633334Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463109Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2352694Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2732032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden431568Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491455
