Mielipiteitä suursikaloista

putte

Oletteko suursikaloiden puolella vai vastaan? Perustelkaa mielipiteenne.

Itse olen niitä vastaan, sillä nämä pilaavat kauniit (no ovat jo piloilla vuosikymmeniksi) vesistömme. Sen tuoma hyöty, ei ole niin suuri kuin sen aiheuttama ympäristökatastrofi. Esimerkkinä se, kun Hollannissa ei ollut enää paikkaa, mihin olisivat sikalietteen kaataneet, niin he veivät sitä laivoilla Atlanttiin. Onneksi Greenpeace sen huomasi, ja esti toiminnan. Sen jälkeen ilmeisesti tuotanto on siirretty tänne tukien mahdollistamana.

10

1413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En usko

      En usko, että yhtään "suursikalaa" on hollantilaisten toimesta siirretty Suomeen. Kaikki tietämäni ovat puhtaasti kotimaisten pyörittämiä. Uskoisin Hollantilaisten toimivan Puolassa, mutta en ole varma siitäkään.

      Minusta "suursikalat" ovat kaikinpuolin parempi ratkaisu kuin paljon pieniä sikaloita, joita ne käytännössä korvaavat. Ympäristöasiat tulevat ammattimaisemmin hoidettua ja tuotanto tehostuu, sitähän kuluttajat haluavat. Ei sianlihaa pysty tuottamaan alle eurolla kilo jos tuotantomäärät ovat pieniä. Suomalainen tuotanto kilpailee maailmanmarkkinahinnoin muiden EU maiden tuotannon kanssa ja tuet ovat saman tasoiset kaikkialla euroopassa. Tuottajahinta sianlihalle on jopa alempi kuin muualla euroopassa.

      Kyllä tuottaja kasvattaa vaikka yhtä possua kerrallaan jos Sinä haluat siitä hänelle maksaa.

      Oletko muuten miettinyt koskaan että kuka ne tuet oikeasti saa tässä tilanteessa kun tuotteen hinta on selkeästi alle tuotantokustannuksen ja loppu hinnasta katetaan yhteiskunnan (demokraattisesti päätetyllä) tuella? Kuluttajako???

      • putte

        "En usko, että yhtään "suursikalaa" on hollantilaisten toimesta siirretty Suomeen. Kaikki tietämäni ovat puhtaasti kotimaisten pyörittämiä."

        Ehkä kuitenkin EU:n tukien myötä suomalaiset ovat kiltisti ottaneet asian hoidettavaksi. Ensiksi Ranska pilasi yhden vesialueensa, sitten Hollanti täyttyi lietteeseen, joten kai tuotanto oli jonnekin saatava? Tätä ongelmaa ei todellakaan ollut ennen EU:n tuki järjestelmää.

        Ymmärrän mitä ajat takaa halvalla hinnalla, itse kuitenkin olen valmis maksamaan enemmän ja vaikka sitten syömään vähemmän sikaa. Sillä minä tiedän, kuinka röyhkeitä nämä henkilöt ovat, jotka hommaa pyörittävät. Ympäristöasiat ovat heille kirosana!
        -se maksaa (olet varmasti miettinyt sitä joskus?).

        "Ympäristöasiat tulevat ammattimaisemmin hoidettua ja tuotanto tehostuu, sitähän kuluttajat haluavat."

        Eli ammattimaisuus on siitä kaukana, ainakaan heitä se ei näytä kiinnostavan yhtään. Kyllä on omakohtaisia kokemuksia, joten turha on myöskään väittää vastaan. Ei tietenkään voi yleistää, mutta kun tuntuu, että se on heidän keskuudessaan enemmän sääntö kuin poikkeus. Minäkin olen kuluttaja, en todellakaan katso sitä tarpeelliseksi, että ympäristö tuhotaan tuottavuuden kustannuksella -olenko muka idiootti? Nautinko muka siitä, että saan säästettyä hieman ja samalla masennun siitä, kun en voi käydä uimassa. Yhtälö ei toimi. Kaiken voisi juuri ja juuri sietää, jos nämä henkilöt edes yrittäisivät tehdä ympäristön eteen jotain, mutta tästä tulee vielä ympäristökatastrofi.

        Kuten varmaan ymmärrät ei minua kiinnosta, kuka hyötyy eniten rahallisesti tästä touhusta. Sinulle se tuntuu olevan tärkeintä.


    • vege

      tuleekos sinun lihaa syötyä sen vastauksen, jälkeen voit paremmin, ottaa kantaa tuotantoon.

      • putte

        Älä ole tekopyhä vaikka et itse söisikään lihaa.
        Huomaa, miten kaikki on muuttunut suursikaloiden myötä! Ei ollut ongelmia, kun sikamäärät olivat pienempiä.

        Eikö vegejä kiinnosta ympäristö? Luulisi, että nimenomaan te tajuaisitte jotain, jos ei sitten tavallinen lihanmussuttaja.


    • tono

      Miten muka 1 iso sikala pilaa ympäristöä enemmän kuin 10 pientä? Isojen ympäristölupien ehtoja käsitellään tiukemmin kuin pienten yksiköiden. Katsohan Ympäristökeskuksen sivuilta kotieläinrakennusten lupaehtoja, ne eivät todellakaan salli esim. lietteen viemistä laivalla mereen.

      • putte

        Näinhän se on kauniissa teorioissa (paperilla), vaan kuka valvoo käytäntöä?

        Ja kuka valvoo ympäristökeskusta, niimpä.. aivan varmasti joku, ehkä olisi ympäristön kannalta parempi, ettei se joku valvoisi ympäristökeskusta. Kaikki saadaan aina näyttämään kauniilta, jos halutaan, mutta mikä on totuus, on eri asia.

        Sillä ei niiden lupien saaminen ole ainakaan vaikeampaa kuin rantasaunan rakentaminen. Todellinen esimerkki on tämäntapainen. Kaveri hakee lupaa rantasaunaan. Yrittää kaikki mahdolliset keinot, lupaa ei tule silti. Sitten hän keksii vielä, että hän hakee sitä rakennusta karjaa varten (vesistön ääreen) - lupa tulee oitis. Naurettavaa!

        "Miten muka 1 iso sikala pilaa ympäristöä enemmän kuin 10 pientä?"

        Suurista sikamääristä tulee niin paljon lietettä, ettei ole paikkaa mihin sitä tunkea, joten sitä viedään miten sattuu mihin tahansa. On raivattu oikein vesistöön laskevia ojia tätä varten - onhan vesistö hyvä kaatopaikka, kyllä se kaiken kestää.

        "ne eivät todellakaan salli esim. lietteen viemistä laivalla mereen."

        Se oli Hollannissa. Tosin Itämeressä sitä ei varmaan paljoa huomaisi, jos sen lietteeseen hukuttaisi.


    • MAATALOUSLOMITTAJA

      OLEN TEHNYT TYÖTÄ SEKÄ LOMITTAJANA PIKKUTILOILLA ETTÄ SIKALATYÖNTEKIJÄNÄ SUURSIKALOISSA, KAHDESSA SELLAISESSA.
      TOTUUS ON SE, ETTÄ ELÄIMET HOIDETAAN HYVIN MOLEMMISSA, NÄILLÄ TUOTTAJAHINNOILLA EI OLE VARAA SIIHEN, ETTÄ ELÄIMET VOIVAT HUONOSTI.
      PERIAATTEESSA KYSYMYS ON YHTÄ ABSURDI KUIN JOS VERRATTAISIIN, ONKO PAREMPI ASUA HELSINGISSÄ VAI SUOMUSSALMELLA. YHDESSÄ YKSI ASIA PAREMMIN, TOISESSA TOINEN. KOKONAAN TOINEN JUTTU ON SE, VOIDAANKO LAJINOMAINEN KÄYTTÄYTYMINEN AINA TOTEUTTAA JA SE EI TAHDO ONNISTUA ILMAN PIHATTO-OLOSUHTEITA.LIETELANNAN KÄSITTELYSTÄ ON TODELLA TARKKA OHJEISTUS JA SUOMALAISET VILJELIJÄT MYÖS OVAT VASTUUNSA TUNTEVIA.
      KOKONAAN ERI ASIA ON SE, TARVITSEEKO IHMINEN SIANLIHAA ELÄÄKSEEN, SILLE KESKUSTELUN PUOLELLE ON KUITENKIN TOISET FOORUMIT.

      • putte

        "LIETELANNAN KÄSITTELYSTÄ ON TODELLA TARKKA OHJEISTUS JA SUOMALAISET VILJELIJÄT MYÖS OVAT VASTUUNSA TUNTEVIA."

        Miten voit puhua kaikkien puolesta? Jotkut ovat, toiset eivät ole(vastuunsa tuntevia). Eikä tarvita kuin muutama, joilla on tuhansien sikojen lietteet vastuulla, niin katastrofi on valmis. Oikeastaan se on jo, enää puuttuu, että räjähtää käsiin.

        "TOTUUS ON SE, ETTÄ ELÄIMET HOIDETAAN HYVIN MOLEMMISSA, NÄILLÄ TUOTTAJAHINNOILLA EI OLE VARAA SIIHEN, ETTÄ ELÄIMET VOIVAT HUONOSTI."

        En ole puhunut mitään siitä, miten eläimiä kohdellaan. Se on hienoa, jos niitä kohdellaan hyvin. Eikä se ole eläinten vika, että ovat keskustelun aiheena tässä. Vika on ihmisen ahneudessa, sen jokainen tietää sydämessään. Se on niin, että mikään ei tule ihmiselle riittämään, kun on kyse taloudellista voitosta, siinä jää ympäristöasiat sivuun. Myöntäkää tämä itsellenne, ja käykää katsomassa vesistön tilaa, jos tiedätte lähellä olevan lietteenlevityspellon, josta joet laskevat vesistöön.

        Tiedän kalastajia, jotka ovat havainneet tämän ongelman, ja he ovat tehneet työtänsä vuosikymmeniä.


      • saastuttaja
        putte kirjoitti:

        "LIETELANNAN KÄSITTELYSTÄ ON TODELLA TARKKA OHJEISTUS JA SUOMALAISET VILJELIJÄT MYÖS OVAT VASTUUNSA TUNTEVIA."

        Miten voit puhua kaikkien puolesta? Jotkut ovat, toiset eivät ole(vastuunsa tuntevia). Eikä tarvita kuin muutama, joilla on tuhansien sikojen lietteet vastuulla, niin katastrofi on valmis. Oikeastaan se on jo, enää puuttuu, että räjähtää käsiin.

        "TOTUUS ON SE, ETTÄ ELÄIMET HOIDETAAN HYVIN MOLEMMISSA, NÄILLÄ TUOTTAJAHINNOILLA EI OLE VARAA SIIHEN, ETTÄ ELÄIMET VOIVAT HUONOSTI."

        En ole puhunut mitään siitä, miten eläimiä kohdellaan. Se on hienoa, jos niitä kohdellaan hyvin. Eikä se ole eläinten vika, että ovat keskustelun aiheena tässä. Vika on ihmisen ahneudessa, sen jokainen tietää sydämessään. Se on niin, että mikään ei tule ihmiselle riittämään, kun on kyse taloudellista voitosta, siinä jää ympäristöasiat sivuun. Myöntäkää tämä itsellenne, ja käykää katsomassa vesistön tilaa, jos tiedätte lähellä olevan lietteenlevityspellon, josta joet laskevat vesistöön.

        Tiedän kalastajia, jotka ovat havainneet tämän ongelman, ja he ovat tehneet työtänsä vuosikymmeniä.

        toki myönnän että rehevöitymistä takavuisina tapahtui, mutta siihen vaikutti myös runsaat metsäojitukset. Entä mitä sanot suurista teollisuuslaitoksista ja jätevedenpuhdistamoista, nekin jätevesien käsittelystä huolimatta saastuttaa vesiä. Vastuullisuutta uskon viljelijöiltä suhteessa ympäristöön löytyvän keskimäärin enemmän kuin maattomilta, omaan maahan tulee tietty side eikä taatusti turhaan typpeä tai fosforia peltoon kanneta, siitä pitävät myös viljelysuunnitelmat huolta, kun ravinteista kasvulohkoittain tulee olla selvyys, paljonko maahan on laitettu ja mikä on enimmäismäärä.


    • hupsis kupsis

      määä määä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      648
      7948
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2234
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2135
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1703
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1223
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1104
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      836
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      753
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      732
    Aihe