Onko kaikki lentäjät lyhyitä? sellaisia lyhytjalkaisia?
Ajattelin, että jos on suht koht pitkät jalat niin voiko edes päästä lentäjäksi vaikka ilmavoimiin? Stereotypian mukaan hävitäjälentäjät ovat lyhyitä, ainakin ennen olivat.
Aivan mielenkiinnosta...
16
401
Vastaukset
Mulla on ainakin kaveri joka lentää a330 tapilla ja on ihan parimetrinen, että ei niin väliä taida olla, ja olen tavannu finskilläkin a320 fleetissä paljonkin yli 1.80 pitkiä
- luetun ymmärt.
Kyse ei tainnut olla liikennekoneista.
Nykyiset hävittäjät taitavat olla tilavampia kuin MiGit muinoin.
190 lienee joltinenkin pituusmaksimi ja toisen rajoituksen antaa reiden pituus.
Lento- RUK:n hakijoilta reiden pituus mitataan tutkittavan istuessa tuolissa, jonka selkänojan ja istuinosan välinen kulma on 90 astetta. Selän alaosa on tiukasti selkänojaa vasten ja mitta otetaan selkänojasta polvilumpioon tai sääriluun kyhmyyn (pidempi mitta huomioidaan). Mitan on oltava 55 - 67 cm.
Yleensä kokonaispituus 190 cm tulee vastaan ennen kuin reiden maksimipituus.- 7777765433
Okei, siis hirnetit ovat tilavampia kuin esim mig tai draken?
- minä vielä
7777765433 kirjoitti:
Okei, siis hirnetit ovat tilavampia kuin esim mig tai draken?
Siis hornetit*
- Fouga
Mitenkä "Paanasen Eki" mahtui vihkupilliin? Taisi mennä polkimet maksimiin. Täsmää muuten tietosi.
Niin oletan.
- läski
Ei ne kaikki lyhyitä ole, mutta enemmän kuin kokonaispituus, ratkaisee reiden ja selän pituus. ne kun hankkii olemaan eri pituisia eri ihmisillä.
Varmimmat tiedot saat ko operaattoreilta tai toimijoilta, esim. Suomen Ilmailuopistolle voit pistää viestiä ja kysyä asiaa.
Tai ilmavoimille - jotkut messuosastoilla ja tapahtumissa asiaa esittelevät voinevat vastata jo kysymyksiin, tai ainakin kertoa kenelle kysymykset voi esittää.- minävjj
Kiitos?
- Kapteeni kolmonen
Osa myös haisee pahalle.
- Jeajeajopedijou
Onko kenelläkään tietoa miten selän pituus mitataan? Olen n. 165cm pitkä eli kokonaispituudeltani lentorukkiin sopiva, mutta reiden ja selän pituuksien riittävyydet huolettavat.
- FougaMaisteri
Mun keskijalka niin pitkä, että se piti tunkee Fougan venturiputkeen. Se paleltu saatana kuudes tonnis, mut sitte laitoin lämmöt päälle putkeen. Sain sen pois sieltä finaalissa Pirkkalaan, sitte rouvan suuhun, ni taas on kelpo muna.
- ZetorSankari
Taijat valehella?
- AnneliLaukkanen
En tiedä ovatko kaikki lentäjät lyhyitä mutta ainakin kaikilla, jotka tunnen (ja niitä on paljon) on lyhyt.
- KesnaPilot
Sulla on vaan turhan väljä pesä?
- Oioivoivoi
Pikkupää riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945