Hei, osaako kukaan neuvoa mitä budapestissä olisi lasten kanssa nähtävää ja koettavaa? Jonkinlainen eläintarha vissiin ainakin ja joku kylpylä, osaako kukaan suositella mihin kannattaa mennä? Lapset 5v sekä 15v. Ideoita otetaan vastaan, aikaa viikko seikkailla.
Lapset mukana
10
258
Vastaukset
- tervetuloa
Eläintarha on , sirkus on . Kylpylöitä useita . löydät googlesta
- ListaJaBudapest
Eläintarha
Kylpylä (Széchenyi tai Gellért)
Risteily (parin tunnin nähtävyys-ajelu tai päiväretki johonkin lähi-paikkaan)
Margit-saari (valo musashow suihkulähteellä iltaisin)
Cat Cafe
Budapestin reunalla on pari luola-kompleksia joihin järjestetään kierroksia
Lasten rautatie (en muista mihin asti syksyä sitä ajetaan) - pojan koltiaiset
Voi kiitos teille vinkeistä, kiva kun vastasitte. Tuossa tuli jo mukavasti tekemistä! Yritänpä guuglailla noita, hotelli on varattuna pestin puolelta. Varmaan liikumme bussilla ja teemme tutustumista eri paikkoihin. Nuoriso olisi tietysti mielissään semmoisesta kylpylästä, jossa olisi liukumäkiä jne. Pitänee ottaa selville.
Kiitos vastanneille, lisääkin saa ehdotella. Syyslomalla olemme menossa sinne.
Tuolle vanhimmalle muksulle jotain vaate/kenkä shoppauspaikkaa täytynee etsiä. - ListaJaBudapest
Ostakaa lentokentältä/isolta-metro-pysäkiltä 7-päivän liput (5000ft = 17€) joilla saa matkustaa metrolla, raitiovaunuilla ja busseilla niin paljon kuin sielu sietää Budapestin alueella (kätevä halpa). Kartasta kannattaa sisäistää miten metro-linjat menevät ja missä raitiovaunulinja 4/6 menee, ne ovat ne kaupungin isoimmat liikenne-reitit joilla tulee väistämättä useimmiten liikuttua.
Jos haluat liukumäkiä, niin sitten melkein kannattaa unohtaa kylpylät ja keskittyä vesipuistuihin (waterparks), niitä on täällä tosi monta, mutta osa sulkee talveksi, joten vähän siinä ja siinä että onko ne auki. Vesipuistojen katselu kannattaa aloittaa Aqua-Worldista joka on se paras, jos se ei ole auki kun saavutte, niin sitten menee vähän arpomiseksi, Margit-saaressa on yksi vesipuisto (hyvä sijainti).
Ja jos "maailman kaunein kahvila" kiinnostaa niin suunnatkaa New York Cafeeseen.
Tippaus: Täällä olisi kiva jättää 10% tippi kahviloissa/ravintoloissa, mutta kannattaa olla tarkkana koska turisti-rysä-paikat saattavat lisätä tipin automaattisesti, mikä voi aiheuttaa kaaosta laskun määrästä. Ruokailun hinta riippuu myös tosi paljon siitä syöttekö niissä umpi-turisti-paikoissa vai vaivaannutteko kadun pari pari sivummalle.- että sillee
7pvä lippu maksaa 4950 HUF. Lippu tulee nykyään omalla nimellä
- No eikun tälleen ;-D
Kuka oikeesti laskee jotain 50 forittisia ;-)
OP-kommentaattorin kanssa samaa mieltä siitä että valuutanmuutokset ovat muutenkin niin hankalia että kaikille vähän helpompaa laittaa pyöreä luku kuin alkaa nyssiä p:tä ja laittaa mililleen oikeita lukuja (luvun 5000 voi vielä muistaa mutta 203723879430458398457094328409358 tuskin jää kovin kirkkaasti mieleen kaikkien muunnosten jälkeen).
Ja jos tässä kaikesta pikku-krääsästä pitää huomauttaa niin lippuun tulee joko nimi tai ID-kortin numero, riippuu tädistä. Automaatista ostaessa saa itse valita laittaako siihen nimensä vai ID-kortin numeron.- että sille
Sussiunakkoon , kun tulikin asiaa mitättömästä jutusta. Oletko potalle ehtinyt käymään ?
- pojan koltiaiset
Kiitos vielä kerran. Ekaa kertaa olemme sinne tulossa, joten mielelläni otan kaikki neuvot korvan taa. Reissattu ollaan jonkin verran, mutta aina kuuntelen muitten vinkkejä mielelläni.
Ja ystävät hyvät, tämä oli (on) mukava ketju, elkää kinastelko jookos!
Teillä on tietoa ko.kohteesta paljon, joten osaatteko neuvoa olisiko kannattavaa vaihtaa valuuttaa vasta perillä vai jo täältä lähtiessä?
Kovasti lasketaan päiviä että päästään reissuun, mukavaa käydä uudessa paikassa ja maassa. - Tero ja An
no kerros kuinka meni, itse tulin toissapäivänä lasten kanssa budasta...
- KokemusK
Ostakaa muuten kaikki oikeasti ne liput joukkoliikenteeseen heti kun niitä käytätte. Kesällä oli tarkastajia pahimmillaan kahdella matkalla kolmesta. Moni turisti oli pulassa joko syystä tai sitten ihan jonkun väärinkäsityksen takia.
Ei siis kannata yrittää säästää pikku summa ja joutua vaikeuksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988