Hyvät lukijat!

frozen.rose

Näyttäkäähän tyhmälle ja huonosti asiansa hoitavalle seriffille nyt se lause tai teko, mikä teitä niin kovasti häiritsee, että pitää henkilökohtaisuuksiin mennä, antaa lähestulkoon pelkästään negatiivistä palautetta ja yllyttää muitakin alkamaan samaan? Kertokaa, mikä rasisminvastaisuudessani pännii? Miksi vain haukkua ja valittaa ilman minkään sortin perusteluja?

Lukekaa myös palstan säännöt ja kertokaa, miten olen toiminut niitä vastaan?

Juttelisin mieluusti rennosti vaikka Mari Boinen musiikista, vaan eipä anneta olla... Ei edes miettiä mitään muuta kuin puollustuskannalla olemista.

Pitääkö kaiken todella olla näin armottoman musta-valkoista? Ja todellakin, kun hyökkäätte jonkun kimppuun kritisoidaksenne, perustelkaa hyvät ihmiset väittämänne... Perusteeton haukku on haukku tyhjyyteen.

Nyt iloisempia aiheitakin kehiin, sitä ripaskaa, kiitos! =)

2

445

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ribaska

      Siis se tapa, jolla toimit. Se ärsyttää suunnattomasti. Olet ottanut itsellesi oikeuden päättää, mikä on kelvollista ja mikä kelvotonta. Onko mieleesi juolahtanut, että täällä keskustelee aikuisia ihmisä, jotka eivät tarvitse osoittelevaa opastusta.Minusta yksikään keskustelu tällä palstalla ei ole ollut rasistinen. Se ei vielä ole rasismia, jos sanoo, että saamen kieli on kuoleva kieli tai opettakaa lapsillenne suomea saamen sijaan. Se on yksittäisen ihmisen mielipide, jonka ilmaisemiseen hänellä on täysi oikeus. Itse ihmettelen kovasti, miksi sinä et vastaa saamenkielisiin viesteihin saameksi. Tämä kysymys ei ole haukkumista vaan aitoa ihmettelemistä. Tällä tavoin tänne saataisiin viriämään myös saamenkielisiä keskusteluja.
      Minusta ennen sinun seriffeerausta täällä keskusteltiin monitasoisesti ja -syisesti. Se, että olet joutunut puolustukannalle, johtuu yksinomaan sinun omasta tyylistä ja kapeakatseisuudesta.

      • frozen.rose

        Olisitko hyvä ja lukisit seriffin hommista sen, minkä suomi24 on kirjoittanut.

        Onko käynyt mielessäkään, että tätä palstaa voi lukea lapsikin?

        Kertomasi viestit eivät olleet minusta rasistisia niinkään, vaan hyvän käytöksen vastaisia. Minä koin ne sellaisiksi ja ensikädessä luotin omaan arvostelukykyyni kun poistin ne.

        Ihmettelyysi siitä, miksen vastaa saamenkielisiin viesteihin saameksi on se, että rihkujen puuttuminen koneeltani vielä tässä vaiheessa saattaisi käynnistää toisen samanlaisen syytössateen. Vastaan heti toki saameksi kun saan ne rihkut käyttööni. Ja se on taivahan tosi.

        Henkilökohtaisuuksiin menemisestäsi en kommentoi muuta, kuin tiesitkö, että sellaisetkin viestit suomi24 kelpuuttaa poistettavien listalle? En poista haukkumaviestejänne, sillä siitä taas alkaisi omansa jankuttaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      377
      882
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      865
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      660
    4. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      170
      646
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      31
      590
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      590
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe