Eli ostin kaksi saman poikueen akaattikotiloa lemmikkiliikkeestä. Ajattelin teettää niillä poikasia, mutta mietin että tuleekohan sisaruksien poikasista jotenkin sairaita..? Vastatkaa te kokeneemmat konkarit kysymykseeni :D
Poikasista
5
140
Vastaukset
- kotilo123
Joo, valitettavasti missään nimessä ei saa sisaruksille poikasia teettää! Voi sisäsiittoiset poikaset näyttää syntyessään terveiltä, mutta vanhennettua kotilo kuolee nuorena omituisiin sairauksiin.
Ja muutenkin eläinkaupasta ostetut kotiloita ei saa teettää poikasia ellei tiedä taustoja!;)
T. Kotiloihin perehtynyt - uusikotiloharrastaja
Ok, kiitos tiedosta! En tietenkään sairaita poikaisia halua, joten täytyy miettiä että hankkisinko myöhemmin jostain muualta vielä yhden kotilon :)
- kotilo123
Ole hyvä:3 Kun hommaa vähän kotiloita haluaa heti paljon lisää... Ainakin minulle kävi niin ;')
- dyktyuk
Minulla on kolme eläinkaupan akaattikotiloa, joiden taustoista en tiedä mitään. Yksi niistä kasvoi muita huonommin, mutta sekin saavutti aikuisuuden ja sukukypsyyden (veikkaisin jonkinlaista kalkkiaineenvaihdunnan häiriötä, joka hidasti sen kasvua ja teki kuoren hauraammaksi).
Alkuperäiset kotilot ovat ovat munineet, ja tuhosin myös pieniä poikasia kuumalla vedellä. Yksi pääsi sen verran isoksi, etten enää raaskinut sitä tappaa. Eli on saanut kasvaa omin avuin isojen kotikoiden seassa. Yllättäen se on kasvanut paremmin kuin emonsa (ketkä niistä kolmesta sen emot sitten ovatkin), eli ei ole tullut kuoreen mitään vaurioita. Luulen, että sillä on ollut parempi ravitsemus kuin emojensa alkuperäisessä kodissa ja eläinkaupassa. Joka tapauksessa vaikuttaa ihan pirteältä otukselta. Sitkeä ainakin on.
Ilman geenitestejä lienee mahdoton sanoa, mitkä kotikoista ovat toisilleen läheistä sukulinjaa ja mitkä ei. Ja tuskinpa on tarkoituksenmukaista tehdä kotiloille geenitestejä. Sukusiittoisuuden sieto riippuu eläinlajista. Itse en uskoisi mitään todeksi väitettyä, ellei siihen ole osoittaa tieteellisiä tutkimusviitteitä.
Esim. jyrsijätutkimuksissa on havaittu, että koko saaren tietyn lajin populaatio voi olla peräisin yhdestä tiineenä saarelle joutuneesta naaraasta. Populaatio kukoistaa siitä huolimatta. Samoin hyvin kolkoissa olosuhteissa elää eläinyhteisöjä, jotka ovat joutuneet lajilleen epätyypilliseen ympäristöön ja menestyneet ja lisääntyneet sisäsiittoisuudesta huolimatta. Näin esim. luontofilmistä jutun sellaisesta kissayhteisöstä, joka oli pärjännyt vuosisadan etelämantereen tuntumassa pingviinien seassa. Senhän ei pitäisi olla mahdollista. Kissa on lämpimän eläin jne, jne.
Joka tapauksessa ei kannata tarkoituksella teettää poikasia, mutta jos sellaisia vahingossa syntyy, niin ne voivat pärjätä hyvinkin.
Et voi millään varmistaa, mitkä samassa terraariossa olevat kotilot ovat lisääntyneet keskenään. Muutamat munaerät varmaan kannattaa tuhota alkuun, jotta varmistat, että eivät ole sisarruskotikoiden keskenään hedelmöittämiä munia. - Kotilo123
Niin eihän niistä aina viallisia tule, mutta ei kannata ottaa riskejä. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741