Rokotustarve Dubaihin

Tammikuussa menossa

Hei,

ollaan tammikuussa 5 v:n kanssa menossa viikoksi Dubaihin.
Kiinnostaisi tietää suositellaanko sinne rokotuksia, esim. Havrix/Twinrix, meningiitti tms. Matkanjärjestäjän vastaus oli että siellä ei epidemioita, mutta tuttavapariskunta kävi viime talvena ja heille oli suositeltu rokotukset...
Mites sitten esim. juomaveden, salaattien, irtojäätelöiden kanssa, pitääkö olla varovainen ettei saa vatsatautia, varsinkaan lapsi ???
Kiitos asiallisista vastauksista.

3

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minna

      Itse en ole ottanut mitään rokotuksia Dubain matkaa varten. Tarkistanut vain että tetanus on voimassa. Pullovettä kannattaa juoda. Näytti sille että paikallisetkin joivat paljolti sitä. Opas kyllä kertoi että joku oli juonut sitä mikä hanasta tuli eikä ollut saanut vatsatautia. Jäätelöäkin syötiin tötterön muodossa, siis irtojäätelöä. Kukaan meistä ei sairastunut. Dubaissa on kuitenkin korkeatasoinen hygienia ja oman kokemuksen myötä uskallan siihen luottaa.

    • Katja

      Korkea hygienia, eurooppalainen paikka, mutta kyllä ite suosin Havrixia (gammaglobulenia), kaiken varalta. Ja tietty normit muut rokotukset voimassaolevina.

      Juomavesi=pullovesi, mutta ruoka ym. melkeimpä huoletta. Jäätelöt=ok. Mikähän se oli se yksi jätskiketju (englantilainen vai italialainen), jossa valikoimaa silmänkantamattomiin ja maku.......... ou jee ;-)) Ainakin kulta-soukin luona pikku sivukadulla oli niiden putiikki aiemmin? Ja vaihtoehtokokoja pienestä maxi-kokoiseen tötteröön... nam!

    • reissuun!

      Olen matkustellut Dubaissa ja ympäristössä noin 10 kertaa. Lapsia on ollut mukana 11 viikkoisesta alkaen. Pöpöjä ei tarvitse pelätä, kunhan norm. rokotussuoja on kunnossa. Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2214
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      24
      1740
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1425
    4. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      108
      1247
    5. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      15
      1219
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1035
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      944
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      864
    9. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      853
    10. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      74
      846
    Aihe