Olin viime kesänä ensimmäistä kertaa Turkissa Alanyassa.. Oppaat suositteli kovasti tuota turkkilaista saunaa, mutten siihen kuitenkaan "uskaltautunut" menemään.. Eli te jotka siinä olette olleet: hierovatko he siellä lujaa? (kuvista olen nähnyt mitä ihmeellisimpiä asentoja, ja tuntuu että se kaikkea muuta kuin rentouttaa...) ja onko mahdollista saada naishieroja? vai ovatko kaikki miehiä? ...niin ja saako siellä olla vaikkapa bikineillä? sitten vielä yksi kysymys :) jos saunaan menee vasta loman lopussa, lähteekö rusketus pois? jostain olen kuullut tällaistakin.. (?) KIITOS, jos joku viittii vastata :)
turkkilainen sauna...?
6
4471
Vastaukset
- ssr
Itse en hyvistä myyntipuheista huolimatta ottanut tuota öljyhierontaa, vaan ihan perussaunan ja pesun. Miespesijät oli meillä, ja koko ajan bikinit päällä. Olen kuullut että joissain hamameissa olisi naisten vuorot, eli silloin asiakkaat/pesijät/hierojat kaikki naisia, ja silloin ei pidetä uimapukuja tms. Mutta se riippuu aivan hamamista. No varsinainen rusketus ei kyllä mihinkään katoa, mutta se likakerros kylläkin, joten voi tuntua että niin käy. Suosittelen että käyt aivan ensimmäisinä päivinä, jotta aurinko tarttuu paremmin, ja sitten loman lopuksi kuorimassa aurinkovoidekerrostumat pois. Et muuten usko mikä määrä likaa ihosta (joka näyttää kaikin puolin puhtaalta) irtoaa! Eli ehdottomasti seuraavalla Turkinreissulla saunomaan!
- mekinkäytiin
Olin lapseni (10v) kanssa viime kesänä Kemerissä ja tuli hamamissa käytyä. Siellä oli kaksi naishierojaa ja loput miehiä. Pukukaappien avaimessa oli numero jossa järjestyksessä sitten siihen "pöydälle" mentiin makoileen. Ei ollut mielestäni kauhean kovasti hierottu. Sillai ihan normaali "painolla". Lapsenikin tykkäsi eikä yhtään pelottanut. Itse jouduin mies hierojalle, ja sanoin pitäväni bikinit päällä. Ja pidin, mutta miehet näkevät kaikenlaista työssään, niin ei siinä ollut mitään kummoisempaa niitä bikinejä pois ottaa, kaikki asiakkaathan siellä olivat naisia.
- Lena
Mimosassa (länsiranta) on aina naispesijät sekä hierojat. Hieronta ei vastaa suomalaista, vaan on paljon hellävaraisempaa. Todellakin rentouttavaa
- kleopatra
taidanpa "uskaltautua" ensi kesänä turkkilaiseen saunaan :) pelkään vain, että se sattuu, kun olen niin herkkänahkainen :/ kaippa niille voi sitten sanoa...(?)
- eva
Rohkeasti vain saunaan.Olin Turkkilaisessa
saunassa,ja se oli tosi hieno kokemus.Pidin
housuosan päälläni,ensin istuttiin ja annettiin
höyryn vaikuttaa ja rentouttaa sen jälkeen naispesijät pesivät huolellisesti koko kropan ja
sitten hiukset,sen jälkeen suihkuun ja odottamaan hierontaan pääsyä.Siinäkin oli naishieroja,eikä ollut yhtään kovakourainen.
Kokonaisuudessaan hieno kokemus.- kleopatra
....siellä hiuksetkin?! toi oli ihan uus juttu.. siis en oo tienny :) kaikki sitä saunaa kyllä suosittelee, mutta saa nyt nähä meenkö vai en.. aika varmasti meen :) mutta pidän varmasti bikinit päällä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314497Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408336Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705695Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.704335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm654095Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263985"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713