Olen todella kyllästynyt ihmisiin, jotka jaksavat hokea, miten minun pitäisi nyt elää villiä sinkkuelämää ja olla murehtimatta sen jonkun löytämistä:( Erosta alkaa olla kohta pari kuukautta ja en jaksa enää surra, sillä se ei tuo kultaani takaisin... Olen alkanut katsoa eteen päin tai ainakin yritän, mutta huomaan silti olevani todella yksin. Tuntuu, että kaikki vapaat/kiinnostavat lepakot ovat tällä hetkellä varattuja, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa, mutta tunnen itseni jo todella epätoivoiseksi ja naurettavaksi seuraa etsiessäni. Baarissa en viitsi mennä enää edes juttelemaan kenellekään, kun saan kuitenkin kuulla, että kyseinen henkilö on varattu. Netissä tapaan liian usein feikkejä... Kuulostaa kamalan kärjistetyltä, mutta minä en halua enää olla yksin! Ei tämä sinkkuus niin hohdokasta ole..
Sinkkuus vain välivaihe...
6
981
Vastaukset
- täti
Siis että erosta pari kuukautta ja sinkkuudesta pitäisi jo päästä eroon?? Mikä ihmeen kiire on noin äkkiä löytää uusi? Hoh hoijakkaa sanon. Ettekö te naiset osaa olla ilman parisuhdetta edes noin lyhyttä aikaa? Elämää on senkin ulkopuolella.
- LaikaQ
Ja tämä toinen täti sanoo aivan samoin kuin edellinen! On varsin viisasta antaa edellisen suhteen pölyjen laskeutua kunnolla ennenkuin lähtee uuteen.
Sitä vain etsii lohtua ja täyttäjää vierellä olevalle tyhjälle paikalle heti eron jälkeen. Helposti tuntee olevansa pohjattoman yksin ja jostain pirullisesta, psykologisesta viirauksesta johtuen näkee ainoastaan onnelliset pariskunnat ja tietenkin sisällä on fiilis, että on itse ainoa, jonka täytyy kulkea ilman syliä. Angsti nyt vain tulee väistämättä ja se on elettävä läpi. Tiedän kyllä nämä jutut, olen itse kokenut useammatkin kariutumiset. Eihän se mukavaa tosiaankaan ole.
Sinkkuus ei ole hohdokasta noin pian suhteen loputtua mutta kun annat ajan kulua, alat kyllä löytää hyviä asioita elämääsi. Sinkkuudessa on itse asiassa moniakin sellaisia kivoja puolia mitä suhteessa ei ole. Enkä tarkoita nyt välttämättä "villiä sinkkuelämää" vaan kaikenlaisia puhtaasti ja herkullisen itsekkäästi toteutettuja asioita, kun ei tarvitse aina ottaa toista ihmistä huomioon. Olen monesti miettinyt miten naiset kokevat itsensä niin arvottomiksi (?), etteivät muka pysty nauttimaan elämästä itsensä kanssa!
Uusi rakkaus tulee takuuvarmasti, kunhan olet siihen taas valmis. Siihen asti elä elämääsi, paranna haavasi ja ole iloinen siitä, että olet juuri sinä! :)! - Vapaa
Eihän se sinkkuus kivalta tunnu noin pian eron jälkeen mutta usko pois, mitä pidempään olet yksin, sen paremmalta se ajan myötä tuntuu. Todellakin kannattaa rauhassa pohtia omia asioitaan ja käydä koko eroprosessi kunnolla läpi, ettei ne asiat sitten myöhemmin kummittele alitajunnassa ja vaikeuta uutta suhdetta. Asiaan on kyllä vaikutusta sillä oliko suhde vuosia kestänyt vai hetken huumaa. Itse en olisi voinut kuvitellakkaan uuden kumppanin hakemista parin kuukauden jälkeen erottuani suuresta rakkaudestani ja kipeä tunteista irtautuminen kesti parikin vuotta. Sinkkunakin olen nyt viihtynyt 3,5 vuotta ja täytyy kyllä sanoa että todella nautin olostani. Villiä sinkkuelämää en kyllä vietä, sillä yhdenillan jutut eivät ole mun heiniäni ja sain tarpeekseni lesbopiirien pintaliidosta. Rakkaus tulee jos on tullakseen, enkä juuri nyt tunne olevani parisuhteeseen valmiskaan. Yksinkin on ihan hyvä olla.
- Hummm
Minulla on erosta aikaa pyöreästi kolme kuukautta, ja parin ekan kuukauden ajan ajattelin samoin kuin sinä. Ensin tuntui siltä etten koskaan enää löydä ketään, tai etten voi rakastaa ketään kuten exääni.
Kummasti olen kuitenkin päässyt jaloilleni, löytänyt unohtuneita ilonaiheita ja tavallaan "löytänyt itseni" uudelleen - omat tavoitteet, haaveet, monenlaista kivaa mistä voi nauttia yksin. Uskon että sinullekin käy näin kun annat ajan kulua.
Luulisin että ensin täytyy oppia todella rakastamaan itseään ja luottaamaan itseensä, omaan arvokkuuteensa, olipa sitten suhteessa tai ei. Vasta sitten on kypsä tasapainoiseen suhteeseen, joka perustuu todelliselle rakkaudelle eikä ripustautumiselle tai tarpeelle "saada joku".
Ja nauttimalla itsestäni, itsenäisyydestäni ja elämästä yleensä annan varmaan myös ulospäin tasapainoisemman ja iloisemman kuvan. Josta joku sopiva nainen voi joskus vielä kiinnostua ;-) Mutta ei sitä etsimällä löydä. Pitää vain osua oikeaan paikkaan oikeaan aikaan... Ja sitä odotellessa voi keskittyä omaan hyvään oloon, nauttia elämästä ja itsestään.
Varmasti sinullekin tulee vielä se tunne, että pärjäät hienosti itseksesi ja osaat nauttia vapaudestasi (elämättä silti turhan "villiä sinkkuelämää", jos tällä tarkoitetaan yhden yön juttuja yms.). Kun meitä sinkkuja/vapaita/omaa kultaa etsiviä kerran on niinkin paljon kuin täältä keskusteluista voi päätellä, varmasti löydämme joukostamme "ne oikeat" ennen pitkää! Ei paniikkia ;-)- cho
Niin se taitaa olla, että ehkä pitäisi tosiaan saada käsiteltyä tämä asia kunnolla itsensä kanssa ennen kuin aloittaa mitään uutta.. Välillä iskee kauhea halipula ja epätoivoinen tunne siitä, että kelpaanko mä enää kenellekään.
Eron jälkeen oon yrittänyt välttää viimeiseen asti yksin olemista, sillä heti alkaa ahdistaa:(
Pitäisi osata lopettaa tämä turha panikoiminen ja antaa asioiden tapahtua omalla painollaan. Taidan olla turhan kärsimätön:)
- Zor-ro
Sinkkuna olen itsekin ollut nyt kuukausia, ja oppinut oikeastaan pitämään siitä. Tunnen muuttuvani koko ajan, ja positiiviseen suuntaan, jotenkin vahvistuvani. Ehkä olen sitten taas kykenevämpi rakastamaan kun kohtaan sen ihanan naisen.
Tottakai joskus on halipula mutta muuten ei hätää. Uskon että se suloinen nainen vielä elämääni tupsahtaa. Välillä usko horjuu tai katoaa kokonaan, mutta aina se vain palaa.
Tsemppiä, ihan varmasti sinkkuilu on vain välivaihe, ja ihan hyväksi välillä. :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417808Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312096Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2191979- 1431570
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511218Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251148Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951008Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65819Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6689Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133668