Tein asuinpaikallani Sonera-Saunalahti 3G nopeusvertailun!

jaurunen

Operaattorien mastot sijaitsevat n. 5:n kilometrin päässä ja aika samalla suunnalla. Saunalahti on ollut jo jonkin aikaa puhelimeni operaattori, jossa nyk. 21 mek. liittymä. Kentät kuitenkin sisätiloissa eivät ole niin kummoiset, joten päätin testata edellisellä puhelimella (lumia 925, nykyinen lumia 930) Soneraa prepaid muodossa.
Tilasin Soneralta prepaid nettikuukausi-liittymän, jonka kortti meni 925:n heittämällä.
Kortin mukana tulleessa ohjeessa kirjoitettiin kuitenkin:
Kohtuullisen käytön rajan (3G) ylityttyä netin käytön nopeutta voidaan laskea.
Ja ostaessani Soneralta liittymän, asia on mainittu näin:
"" Liittymään on ladattu 31 päivää rajatonta netin käyttöä Soneran 3G- ja 4G-verkoissa enintään 50 Mbit/s nopeudella (netti toimii myös 2G-verkon alueella).""

No, lumiat vierekkäin ja identtisillä Speedtesteillä testaamaan.
Ensiksi sisätiloissa, tunnetuilla paraatipaikoilla melko identtiset tolpat, saunis 5 megaa, sonera karvan alle kaksi. Sen jälkeen useita testauksia ulkona, viimeisin katolla antenniputken juurella, mihin olen kaavaillut lisäantennia, saunis 8 megaa, sonera 1.95megaa. 3G tolpat olivat puhelimissa melkoisen identtiset.
Siinä käsitin, että tämä Soneran myymä prepaid liittymä tällä argumentilla " 3G- ja 4G-verkoissa enintään 50 Mbit/s nopeudella " on rajoitettu 2:n megaan!
Jäi ne Soneran ehkä hyvätkin kentät ja nopeat 3G testaamatta tällä erää.

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaurunen

      Ostin viikonloppuna Telewellin nettitikun ja siinä Soneran kortti alkoi pelittämään ihan niillä kuvitelluilla nopeuksilla, eroa Saunikseen ei juuri ollut.
      Samat maksimit molemmilla, 8:n megan ympärillä pyörii, kun aika ja paikka on sopiva. Ruuhka aikoina sitten kyykkää ihan komeesti. Mutta samoin tekee Saunalahden liittymä puhelimessa.
      Nopeudet sisätiloissa, seuraavaksi pitäisi paneutua lisäantennien maailmaan, joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6404
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe