STS jätti ikuiset traumat

Laiminlyöntejä....

Siitä huolimatta, että nuoret pikku palkioilla ylistävät tätä järjestöä kuinka se tarjoaa "seitsemän hyvää ja kymmenen kaunista", on todellisuus jotain ihan muuta.
Nuoret ovat haavoittuvaisimmassa iässä lähtiessään ja hyvin monet kasvatettu kunnioittamaan vanhempiaan ja mitä tämä järjestö esimerkiksi meille teki. Asutti ensiksi nuoremme asumiskelvottomaan läävään ja kun nuoremme sai "salaa" lähetettyä viestiä asiasta meille, sijoitettiin hänet prrheeseen, missä ikäero vanhempiin olk melkein 60 vuotta!!! Säännöt sanovat mm. että nuorella on oikeus omiin ystäviin, niin 50 mailin säteellä ei niitä ystäviä ollut, eikä mitään julkista liikennettä, ei nettiä, ei puhelinta (hostäiti kielsi, minä sain vaadittua puhelimen myöhemmin, vaikka maksoimme itse, niin silti oli hankala puhelinta saada perusteltua hostäidille). Käytännössä nuoremme oli kuin vankileirillä ja siitä yritetään selvitä vieläkin. Joten ironisesti katson näitä mainostoimistojen tekeleitä, missä nuorilla on kivaa, hauskaa ja ah niin mukavaa. Näillä maksetuilla mainoksilla ja maksetuilla ylistyspuheilla, joita tälläkin palstalla vilisee, ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa.

6

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Elin-ikäisetmuistot

      Samoilla fiiliksillä täällä. Kun nuorelta viety luottamus aikuisia ja oikeudenmukaisuutta kohtaan ja ihan näytetty mallia kuinka valehdellaan ja vääristellään asiat järjestön eduksi niin voin fyysisesti pahoin kun näen tuollaista valheellista mainontaa, että muka nuori on tärkeä ja aina ajatellaan nuoren etua.....Ainoastaan järjestön eduilla on väliä ja perheiltä kun on rahat saatu niin kohtelu on jotain uskomattoman, järkyttävän, epätodellisen julkeaa, röyhkeää, epäreilua nuoria vahingoittavaa. Ja täytyy sanoa, että itsekin aikuisena 45v. en ole koskaan aiemmin kokenut vastaavaa kieroilua ja uhkailua ja tunnen tulleeni ryöstetyksi ja nuoremme tuli selkeästi henkisesti pahoinpidellyksi ja nöyryytetyksi ihan ilman omaa syytään. Kaikki ainoastaan järjestön rahanhimosta johtuvasta kunnon perheiden pulasta ja järjestön työntekijöiden tms."vapaaehtoisten" rahanhimosta ja välinpitämättömyydestä ja kykenemättömyydestä hoitaa asiat normaalisti.
      Ne "elin-ikäiset " muistot, jotka tuosta ajasta jäivät nostattavat raivon pintaan.

    • Elämän kamalin vuosi

      Luettuani edellisten kirjoittajien tunteenpurkaukset sekä omakohtaiset kuvaukset vaihtarivuodesta, voin kokemuksella todeta, ettei kumpikaan kirjoittajista liioitellut pätkän vertaa. Kuvaukset ja kokemukset ovat niin aidot. Koen täysin samoin!

      STS:n toiminta täyttää kaikessa röyhkeydessä ja julkeudessaan vieläpä epärehelliset ja jopa laittomat piirteet.

      Nuoremme erotettiin vaihto-oppilasohjelmasta yllättäen, täysin ilman minkäänlaista ennakkovaroitusta. Erotuspäätöksen teki maajohtaja Mira Silvonen rakennettuaan varsin kyseenalaiset perusteet päätökselleen.

      STS:n omissa erityisehdoissa (= wc-paperia..) sanotaan, kuinka mahdollinen erottamispäätös tulee ilmoittaa sekä perustella vaihto-oppilaalle ja tämän vanhemmille "niin pian kuin mahdollista." Lisäksi: STS:n tulee osoittaa, että on tukenut ja avustanut vaihto-oppilasta kotiuttamisessa.

      Miten toimikaan ko. tilanteessa maajohtaja Mira Silvonen?

      Päätettyään passittaa nuoremme kotiin, rva Silvonen osti lentoliput. Tämän jälkeen hän salasi asian kuukauden. Lentolippujen ostopäivän jälkeisenä päivänä, hän lähettää meille vanhemmille sähköpostitse kutsun tulla kuukauden kuluttua Fredan toimistolle keskustelemaan hakupaketin (hakuvaiheessa annetut tiedot) sisällöstä, salaten edelleen totuuden.
      Mennessämme sovittuna ajankohtana STS:n toimistolle, hän ilmoittaa alkajaisiksi rinta rottingilla erottaneensa nuoremme vaihto-oppilasohjelmasta. Tiedon saimme perjantai-iltana. Nuoremme passitettiin sunnuntaina, puolentoista vuorokauden kuluttua ilmoituksesta kotiin.

      Tiedon ilmoittaminen nuorelle jäi vanhempien tehtäväksi. Arvon maajohtaja ei tähän päivään mennessä ole päätöstään nuorelle kertonut, perustellut eikä pahoitellut!
      Shokissa ollutta nuorta ei avustettu millään tavoin kotiin lähtemisessä, tuesta puhumattakaan. Itkuinen nuori jätettiin yksin kentälle ja lähetettiin matkaan.

      Jokainen voi mielessään päätellä, toimiiko vastuuntuntoinen, nuorista välittävä, terve aikuinen tällä tavoin?

      Mainittakoon, ettei nuorella itsellään ollut mitään osuutta erottamuspäätökseen.

      STS on toiminnallaan osoittanut olevansa täysin vastuuntunnoton kielimatkojen järjestäjä: Ahne, röyhkeä, julkea, moraaliton ja sairas.
      Kohdallamme myös Helsingin toimisto Silvosen johdolla, yhteistuumin kohdemaan toimiston kanssa, salasi valehteli ja vääristeli asioita.

      Lähettäessänne nuoren näiden huijareiden kautta matkaan, otatte hyvät ihmiset suuremman riskin kuin arvaattekaan!!

      • Informoikaa

        Viidakkorummut pärisemään!


    • Csfesdatabase

      CSFESdatabase.wordpress.com! Tuolla lisää "elämän parhaita vuosia"!

    • Upponallexx

      Up

      • Informationtothepeop

        Että tällästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1234
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1098
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      820
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      814
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      760
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      685
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      662
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      659
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      627
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      615
    Aihe