Voi ihmetystä :S

Ursa

Seurasin tätä palstaa jokin aika sitten, ainoa negatiivinen asia oli palstan hiljaisuus.... ennen seriffin tuloa. Nyt huomaan että paljon on jäänyt näkemättä kun täältä kerran on rasistisia viestejä poistettu ja alettu kinailla....

Tietämättömyys ei ole rasismia! Ei edes vähemmistökielen "aliarvioiminen", jos viesti on suht fiksusti kirjoitettu ja mielipide perusteltu, ole vielä rasismia. Korkeammiltakin tahoilta kuin Suomi24:n lukijoilta on julistettu kuolemantuomio saamen kielelle useampaankin kertaan. Iso ruusu Áhkos-nimimerkille joka on kärsivällisesti ja asiallisesti vastaillut monelle. Totta kai seriffi poistaa viestejä "oman harkintansa mukaan", mutta sefun on osattava olla puolueeton vähän niin kuin sanomalehden päätoimittajan, oma henk. koht. mielipide EI saa vaikuttaa siihen saako viesti olla palstalla!

Eriävät mielipiteet kuuluvat keskustelupalstalle! Siitähän se keskustelu syntyy! Eikä esim. "Saamelaiset"-palsta voi olla tarkoitettu vain heille jotka "palavat" saamelaisten asialle ja / tai joilla on paljon tietoa saamelaisista ja heidän kielistään.

1

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ribaska

      Lyhyeksi jääneen serifeerauksen hyvä puoli oli, että sen toimintapa sai aikaan elämää tällä palstalla.Olen kanssasi Ursa samaa mieltä siitä, että hyvän maun ylittävät kirjoitukset on hyvä poistaa. Sillä tavalla osoitetaan, missä raja kulkee. Se on epäsuoraa opettamista, joka on käskyttämista hienovaraisempi tapa "kasvattaa" ihmisiä oikeaan suuntaan. Huomaan Frozen Rosen poistaneen juuri sen viestiketjun, jossa oli paljon vuoropuhelua. Minustakaan niissä ei ollut rasismiin viittaavaa. Aivan kuten sanot, niin räikeämpiä saamelaiskulttuurin tappotuomioita on voinut ja voi edelleen lukea mm. Inarilaisessa, Lapin Kansassa ja toisinaan myös etelän lehdissä.

      Minusta Frozen Rose teki aivan oikean johtopäätöksen poistuttuaan näyttämöltä, sillä hänellä ei olisi ollut edellytyksiä jatkaa. Ei sillä mentaliteetilla, jolla hän tänne tupsahti: minä ole oikeassa, ja kaikki minun toimintoja koskeva kritiikki on haukkumista ja solvaamista. Arvostus pitää hankkia omalla toiminnallaan, se ei ole mikään ilmoitusasia. Kyllä pomolla pitää olla paksumpi nahka. Toisaalta luulen Rosen ryhtyneen seriffiksi hyvässä tarkoituksessa, mutta sortui kokemattomuuteen ja tällä kertaa taidot eivät vielä riittäneet.

      Toivotaan, että pika-Seriffeerauksen aikaansaama keskusteluinto jatkuu vilkkkaana jatkossakin. Olkoon se Rosen jättämä puumerkki tälle palstalle. Siitä hänelle kiitos!

      Ei kun kirjoittamaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3118
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2911
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      53
      2614
    4. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2116
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1789
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      44
      1645
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1592
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1389
    Aihe