Cala Antena, Calas de Mallorca?

Tällaiseen paikkaan varasin lokakuulle viikon perhematkan. Onko kellään kokemuksia hotellista tai alueesta? Ekaa kertaa matkaamme Mallorcalle (toivottavasti, kun Groupon-matkojen kanssa on vähän jännää...).

2

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkki

      Niin minäkin varasin, mutten tiedä mitään vielä paikasta.nim.merkki varasinko matkan turhaan.

    • Meidän reissu on nyt tehty, Norwegianilla Palmaan ja Palmasta bussilla Calas de Mallorcaan. Bussimatka kesti kauan, koska bussi pudotti turisteja moneen calaan ennen meitä, mutta tulipa siinä selväksi, että meidän kohde oli maisemiltaan loistava. Nimittäin hotellimme oli korkealla töyräällä, ja parvekkeet avautui suoraan auringonnousun suuntaan merelle.
      Hotelli oli kolmen hotellin kokonaisuus, joista kuitenkin vain yksi oli lokakuussa käytössä=ei jonoja missään, altaille mahtui mainiosti eikä ollut örveltäjiä. Vähän kulahtanut kokonaisuus (ei ilmastointia), mutta hyvin siisti, ja henkilökunta jaksoi olla ystävällistä. Ruoka oli herkullista. Muut asukkaat oli lähinnä brittejä ja saksalaisia, me oltiin ainoat suomalaiset. Suomea kuultiin vain kun käytiin vuokra-autolla Palmassa. Sää suosi, aurinkoa sai eikä illallakaan tarvinnut T-paitaa enempää. Aiottiin mennä lasipohjaveneellä yhtenä päivänä, mutta juuri silloin oli tuulisin päivä. Päätettiinkin mennä rannalle jossa aallot oli upeat (keltainen lippu). Merivesi oli täysin uimalämmintä.
      Autolla käytiin Artá-nimisessä kaupungissa, sinne on avattu uusi arkeologinen museo, joka bongattiin. Lapset ei kyllä hurranneet, mutta ilmainen wifi helpotti (hotellissa olisi joutunut maksamaan 8 euroa/päivä). Siinä lähellä on myös neoliittinen asuinpaikka, jonka katsastimme. Porto Cristossa kävimme luolissa (Ham, ei Drachi). Sitten vielä ajoimme itäisen alueen korkeimman kukkulan huipulle (509 m). Muut nähtävyydet jäi seuraavaan kertaan. esim. Manacorissa on arkeologinen museo, jonne on viety löydöt, jotka on tehty Calas de Mallorcan alueen neoliittisen ajan kylästä.
      Lokakuu on hyvä aika lomailla Mallorcalla, kesällä on liian kuuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      123
      7074
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      64
      4836
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3754
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2874
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      37
      2526
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      23
      1953
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1485
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1274
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      42
      1085
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      162
      931
    Aihe