Cala Antena, Calas de Mallorca?

Tällaiseen paikkaan varasin lokakuulle viikon perhematkan. Onko kellään kokemuksia hotellista tai alueesta? Ekaa kertaa matkaamme Mallorcalle (toivottavasti, kun Groupon-matkojen kanssa on vähän jännää...).
2538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niin minäkin varasin, mutten tiedä mitään vielä paikasta.nim.merkki varasinko matkan turhaan.

Äänestä
Aloittaja

Meidän reissu on nyt tehty, Norwegianilla Palmaan ja Palmasta bussilla Calas de Mallorcaan. Bussimatka kesti kauan, koska bussi pudotti turisteja moneen calaan ennen meitä, mutta tulipa siinä selväksi, että meidän kohde oli maisemiltaan loistava. Nimittäin hotellimme oli korkealla töyräällä, ja parvekkeet avautui suoraan auringonnousun suuntaan merelle.
Hotelli oli kolmen hotellin kokonaisuus, joista kuitenkin vain yksi oli lokakuussa käytössä=ei jonoja missään, altaille mahtui mainiosti eikä ollut örveltäjiä. Vähän kulahtanut kokonaisuus (ei ilmastointia), mutta hyvin siisti, ja henkilökunta jaksoi olla ystävällistä. Ruoka oli herkullista. Muut asukkaat oli lähinnä brittejä ja saksalaisia, me oltiin ainoat suomalaiset. Suomea kuultiin vain kun käytiin vuokra-autolla Palmassa. Sää suosi, aurinkoa sai eikä illallakaan tarvinnut T-paitaa enempää. Aiottiin mennä lasipohjaveneellä yhtenä päivänä, mutta juuri silloin oli tuulisin päivä. Päätettiinkin mennä rannalle jossa aallot oli upeat (keltainen lippu). Merivesi oli täysin uimalämmintä.
Autolla käytiin Artá-nimisessä kaupungissa, sinne on avattu uusi arkeologinen museo, joka bongattiin. Lapset ei kyllä hurranneet, mutta ilmainen wifi helpotti (hotellissa olisi joutunut maksamaan 8 euroa/päivä). Siinä lähellä on myös neoliittinen asuinpaikka, jonka katsastimme. Porto Cristossa kävimme luolissa (Ham, ei Drachi). Sitten vielä ajoimme itäisen alueen korkeimman kukkulan huipulle (509 m). Muut nähtävyydet jäi seuraavaan kertaan. esim. Manacorissa on arkeologinen museo, jonne on viety löydöt, jotka on tehty Calas de Mallorcan alueen neoliittisen ajan kylästä.
Lokakuu on hyvä aika lomailla Mallorcalla, kesällä on liian kuuma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liisa.tsm kirjoitti:

Tällaiseen paikkaan varasin lokakuulle viikon perhematkan. Onko kellään kokemuksia hotellista tai alueesta? Ekaa kertaa matkaamme Mallorcalle (toivottavasti, kun Groupon-matkojen kanssa on vähän jännää...).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu