Cala Antena, Calas de Mallorca?

Tällaiseen paikkaan varasin lokakuulle viikon perhematkan. Onko kellään kokemuksia hotellista tai alueesta? Ekaa kertaa matkaamme Mallorcalle (toivottavasti, kun Groupon-matkojen kanssa on vähän jännää...).

2

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkki

      Niin minäkin varasin, mutten tiedä mitään vielä paikasta.nim.merkki varasinko matkan turhaan.

    • Meidän reissu on nyt tehty, Norwegianilla Palmaan ja Palmasta bussilla Calas de Mallorcaan. Bussimatka kesti kauan, koska bussi pudotti turisteja moneen calaan ennen meitä, mutta tulipa siinä selväksi, että meidän kohde oli maisemiltaan loistava. Nimittäin hotellimme oli korkealla töyräällä, ja parvekkeet avautui suoraan auringonnousun suuntaan merelle.
      Hotelli oli kolmen hotellin kokonaisuus, joista kuitenkin vain yksi oli lokakuussa käytössä=ei jonoja missään, altaille mahtui mainiosti eikä ollut örveltäjiä. Vähän kulahtanut kokonaisuus (ei ilmastointia), mutta hyvin siisti, ja henkilökunta jaksoi olla ystävällistä. Ruoka oli herkullista. Muut asukkaat oli lähinnä brittejä ja saksalaisia, me oltiin ainoat suomalaiset. Suomea kuultiin vain kun käytiin vuokra-autolla Palmassa. Sää suosi, aurinkoa sai eikä illallakaan tarvinnut T-paitaa enempää. Aiottiin mennä lasipohjaveneellä yhtenä päivänä, mutta juuri silloin oli tuulisin päivä. Päätettiinkin mennä rannalle jossa aallot oli upeat (keltainen lippu). Merivesi oli täysin uimalämmintä.
      Autolla käytiin Artá-nimisessä kaupungissa, sinne on avattu uusi arkeologinen museo, joka bongattiin. Lapset ei kyllä hurranneet, mutta ilmainen wifi helpotti (hotellissa olisi joutunut maksamaan 8 euroa/päivä). Siinä lähellä on myös neoliittinen asuinpaikka, jonka katsastimme. Porto Cristossa kävimme luolissa (Ham, ei Drachi). Sitten vielä ajoimme itäisen alueen korkeimman kukkulan huipulle (509 m). Muut nähtävyydet jäi seuraavaan kertaan. esim. Manacorissa on arkeologinen museo, jonne on viety löydöt, jotka on tehty Calas de Mallorcan alueen neoliittisen ajan kylästä.
      Lokakuu on hyvä aika lomailla Mallorcalla, kesällä on liian kuuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe