Yöllä kentältä Budapestin keskustaan

lissukka33

eli siis Ryanairilla lennetään ja perillä puolen yön aikaan. Kulkeeko siihen aikaan bussit vielä keskustaan vai onko taksi ainoa vaihtoehto? Mikä olisi helpoin vaihtoehto, hotelli on vielä valkkaamatta mutta keskustan liepeille aiotaan.

4

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aeeeroplane

      Normaali julkisten reitti kentältä keskustaan on bussi metro, mutta metrot varmaan eivät enää kulje puoliltaöin, ja bussit harvemmin, joten pelkillä yö-busseilla tuskin kannattaa lähteä leikkimään jos tämä on eka reissu ellei budjetti ole tosi tiukilla koska menee niin paljon aikaa ja energiaa niiden kanssa temppuiluun.

      AirportShuttle toimii käsittääkseni 24h, ja se on mini-bussi jolla jakelevat matkustajat tehokkaimmassa järjestyksessä ympäriinsä. Puolet halvempi kuin taksi mutta hitaampi (miten paljon hitaampi riippuu siitä satutko pääsemään ensimmäisenä vai viimeisenä pois). AirportShuttlella on tiski siinä saapuvien aulassa. Taksikoju on saapuvien aulan ulkopuolella.

    • Airportshuttlen kun tilaa etukäteen netistä, niin ei tarvitse pahemmin odotella. Ainakin vuosi sitten, kun ilmoittauduimme jo ensimmäiseen shuttlen putiikkiin, päästiin nopeasti matkaan. Luulen, että jos menee vasta ulko- ovilla olevaan pääputiikkiin, joutuu odottamaan pitempään. Kohta lähden matkaan taas, voin kertoa kokemuksia sen jälkeen.

      • taksilla menoksi

        Onko se muka kallista, jos taksi maksaa noin 20 eur .?
        Uskon että kannattaa pysyä kotona, jos ei ole rahaa taksiin.
        On helpointa taksilla


    • Kyyti keskustaan AirportShuttlella maksoi kolmelta hengeltä 5391 ft ( jaa 300:lla, saat eurohinnan). Matkaan päästiin ihan muutaman minuutin odottelulla, kun tosiaan ilmoittautuu ensimmäisellä tiskillä, muistaakseni laukkuhihnojen lähellä, mutta pitää myös ilmoittautua siinä saapuvien aulassa, jonka näyttöruudulle minibussin numero ilmestyy.
      Tällä kertaa bussi kierteli enemmänkin noukkien yksittäisiä herroja matkaan. Mutta kaiken kaikkiaan pidin sujuvana kuten vuosi sittenkin, ja aion käyttää jatkossan, jos yöaikaan kuljen. Päivisin julkinen liikenne toimii hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe