Yöllä kentältä Budapestin keskustaan

lissukka33

eli siis Ryanairilla lennetään ja perillä puolen yön aikaan. Kulkeeko siihen aikaan bussit vielä keskustaan vai onko taksi ainoa vaihtoehto? Mikä olisi helpoin vaihtoehto, hotelli on vielä valkkaamatta mutta keskustan liepeille aiotaan.

4

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aeeeroplane

      Normaali julkisten reitti kentältä keskustaan on bussi metro, mutta metrot varmaan eivät enää kulje puoliltaöin, ja bussit harvemmin, joten pelkillä yö-busseilla tuskin kannattaa lähteä leikkimään jos tämä on eka reissu ellei budjetti ole tosi tiukilla koska menee niin paljon aikaa ja energiaa niiden kanssa temppuiluun.

      AirportShuttle toimii käsittääkseni 24h, ja se on mini-bussi jolla jakelevat matkustajat tehokkaimmassa järjestyksessä ympäriinsä. Puolet halvempi kuin taksi mutta hitaampi (miten paljon hitaampi riippuu siitä satutko pääsemään ensimmäisenä vai viimeisenä pois). AirportShuttlella on tiski siinä saapuvien aulassa. Taksikoju on saapuvien aulan ulkopuolella.

    • Airportshuttlen kun tilaa etukäteen netistä, niin ei tarvitse pahemmin odotella. Ainakin vuosi sitten, kun ilmoittauduimme jo ensimmäiseen shuttlen putiikkiin, päästiin nopeasti matkaan. Luulen, että jos menee vasta ulko- ovilla olevaan pääputiikkiin, joutuu odottamaan pitempään. Kohta lähden matkaan taas, voin kertoa kokemuksia sen jälkeen.

      • taksilla menoksi

        Onko se muka kallista, jos taksi maksaa noin 20 eur .?
        Uskon että kannattaa pysyä kotona, jos ei ole rahaa taksiin.
        On helpointa taksilla


    • Kyyti keskustaan AirportShuttlella maksoi kolmelta hengeltä 5391 ft ( jaa 300:lla, saat eurohinnan). Matkaan päästiin ihan muutaman minuutin odottelulla, kun tosiaan ilmoittautuu ensimmäisellä tiskillä, muistaakseni laukkuhihnojen lähellä, mutta pitää myös ilmoittautua siinä saapuvien aulassa, jonka näyttöruudulle minibussin numero ilmestyy.
      Tällä kertaa bussi kierteli enemmänkin noukkien yksittäisiä herroja matkaan. Mutta kaiken kaikkiaan pidin sujuvana kuten vuosi sittenkin, ja aion käyttää jatkossan, jos yöaikaan kuljen. Päivisin julkinen liikenne toimii hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe