Jos pappilan piika saa aviottoman lapsen,

eikä sen biologista isää saada selville, niin onko teologinen isä paras arvaus vaihtoehdoksi?
1195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei vaan se mopopoika joka hakee hänet töistä työvuoron päätyttyä.

Äänestä

Paavia vai Luojaako tarkoitat?

Äänestä

Joskus mietityttänyt miten vanhan kansan rivoon ja brutaaliin kieleen kuuluvan äpärä-sanan rinnalla on kuljenut lehtolapsi-sana.
Tosin merkitys on sama.

Onko lehtolapsi siinnyt luonnon helmassa, onko heitä aikoinaan syntynyt eniten keväällä?

Äänestä
  • Kyllä se kuule se äpärä on ihan pappien käyttämä sana. Monen aviottoman lapsen syntymämerkinnässä on erikseen sana Äpärä isolla siinä muun tekstin vieressä.
    Väittää 28 vuotta sukuja tutkinut sitroen.

    Äänestä

  • Ei vaan tuulelle tehty.

    Eiköhän se käy joka vuoden aikaan.

    Äänestä

  • sitroen. kirjoitti:

    Kyllä se kuule se äpärä on ihan pappien käyttämä sana. Monen aviottoman lapsen syntymämerkinnässä on erikseen sana Äpärä isolla siinä muun tekstin vieressä.
    Väittää 28 vuotta sukuja tutkinut sitroen.

    Onhan se niin. Papit olivat ennen pönäkkää kylän aatelia, pelottavia.
    Heillä oli kuin Luojan antamat luvat tuomita alaisiaan.
    Ajattelin, ehkä, että nykyisinkin vielä rumasuut puhuvat apäröistä.
    Netistä löysin vielä nätin nimityksen, rakkauslapsi.
    Kyllä minä muistan, että olet sukututkija.

    Toisaalta kolmanneksi. Olihan telkkarissa joskus ohjelma, että noin joka kymmennen lapsen biologinen isä on muu, kuin äidin aviomies.
    Väliäkö hällä?

    Tuulelle tehty, tuuli tuo, tuuli vie....

    Äänestä

  • sitroen. kirjoitti:

    Kyllä se kuule se äpärä on ihan pappien käyttämä sana. Monen aviottoman lapsen syntymämerkinnässä on erikseen sana Äpärä isolla siinä muun tekstin vieressä.
    Väittää 28 vuotta sukuja tutkinut sitroen.

    @sitroen.

    Tiedätkö, onko netissä missään Suomen ensimmäisten kansanedustajaehdokkaiden listaa.
    En ole löytänyt.
    Mistä mahtaisi saada tietoa?

    Äänestä

-mitäs teillä on tuossa isossa laatikossa, se on aika iso todella?..
niin on...
-siihen on tehty reikiä...
niin on...
-mitä varten?..
ne on ilmareikiä...
-mitä tarkoitusta varten?..
että se voi hengittää...
-mikä "se"?..
orakatti...
-mikä se on?..
pieni eläin...
-pureeko se?..
puree se...
-miksi te pidätte sellaista eläintä?..
siksi, että orakatti ahmii matelijoita, käärmeitä ja muita..minulla on Kouvolassa setä joka kännipäissään aina näkee käärmeitä..minä vien tämän orakatin sille ja orakatti saa syödä ne käärmeet...
-mutta eihän ne käärmeet mitä se setä näkee ole todellisia käärmeitä...
ei tämäkään ole todellinen orakatti...
...
...
...tarina sis. opetuksen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ääretön kysymys kirjoitti:

eikä sen biologista isää saada selville, niin onko teologinen isä paras arvaus vaihtoehdoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu