Suomi baarit

Cala Mia

Onko Mallorcalla mitä suomi baareja niinkuin Canarialla ja Tenulla on??
Mies vaan kyselee kun lähdemme kohta reissuun.
Kertokaa missä on ja millaisia paikkoja ovat, jos on?

6

4475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entisaikaan oli Terrenon kaupunginosassa liki 10 erilasta suomi-baaria,joista pisimpään sinnitteli Pia ja Pepe,Calle Bosque:lla.Nykytilanteesta ei ole päivitettyä tietoa.Silloin Suomi-pojat ja tytöt asuiva runsain joukoin Terreno-Plaza Gomila alueella joten asiakkait baareihin riitti. Sittemmin matkaajat ovat majoittuneet saaren eri rantakohteisiin joten Terreno "kuoli"noin suomalaisittain.Jos tuo Pia ja Pepe vielä toimii,niin veikkaampa,että olette siitä hyvinkin pitkän matkan päässä
      Voi vain sanoa,että oi niitä aikoja!!!.

    • Ei aika mennyt...

      Pian ja Pepen baari oli pystyssä vielä runsas kuukausi sitten. Kävelin ohi, sillä majoitukseni oli Palma Novassa. Kunhan kiertelin katselemassa vanhoja turistiseutuja.

      Kuten donluis kertoikin jo, Terreno oli suosittua turistialuetta 70-luvulla. Syytä siihen on vaikea keksiä, sillä uimarantaa ei ole lähimaillakaan. Yhtä kummallista olisi, jos rantalomalle Helsinkiin tulevat majoittuisivat vaikkapa Kallion kaupunginosaan! :o)

      Ilmeisesti yksi syy oli, että kun turismi Mallorcalle alkoi oikein kunnolla 60-luvun lopussa, hotelleja ei vielä ollut kovin paljon rantakohteissa.

      Terrenossa oli vielä 80-luvun alkupuolellakin aika vilkasta tuo turismi. Baareja riitti täyttämään koko Gomilla-aukion — nyt jäljellä ei ole ensimmäistäkään. Turismi on käytännössä loppunut Terrenosta. Monet talot ovat hyvin ränsistyneen näköisiä, eikä hotelleja ole jäljellä montakaan.

      Vaikka turismi on erittäin vilkasta Mallorcalla kesäisin, suomalaisten määrä on tainnut vähentyä, ja ne vähät, jotka Mallorcalle yhä matkustavat, majoittuvat rantakohteisiin. Niissä suomalaisten prosentuaalinen osuus turisteista on niin mitätön, että kokonainen päivä saattaa kulua ilman, että kuulee suomea puhuttavan.

      Palma Novassa, Magaluffissa, Arenalissa ja Alcudiassa ei tietääkseni ole ainoatakaan suomalaista baaria tai ravintolaa. Jos täytyy päästä lomalla suomalaiseen ravintolaan, pitää matkustaa Rodokselle ja nimenomaan Rodoksen kaupunkiin. Siellä voi syödä lihapullia Demisin raflassa ja käydä kahvilla Albatrossissa samalla kadulla.

    • Katsoin Google mapista.Pian ja Pepen baari vieressä näkyi olevan baari Bosque ja kuva oli vuodelta 2014 joten nämä kaksi ovat vielä hengissä.Jokin aika sitten tv:ssä oli Mr. Mallorca sarja jossa jokunen kuva oli oikein Mallorcalta kuvattu.Bosque-hotelli ja nuo baarit vilahtelivat aika-ajoin.Suurin osa oli kyllä suomessa tehtyä look like Mallorcaa.

      • jubbe3

        Pian ja Pepen baari eli Bar Bosque on saaren ainut "suomibaari".Mutta silti käymisen arvoinen paikka, henkilökunta on ystävällistä ja neuvoja voi kysellä saarella lomailuun liittyen. Niin ja ruoka on hyvää ja juomat kylmiä ;)


    • terrena

      Yllättävän vilkkaalta Terrenon alue vaikutti kun siellä keväällä käväisin katsomassa,suomalaisia ei ehkä paljon mutta englantilaisia sitäkin enemmän,terasseilla istuskeltiin ja kaljaa juotiin ja paljon pikku liikkeitä jossa asiakkaita riitti.Meri Terrenossa on lähellä mutta uimaranta kauempana

    • Anonyymi

      Vieläkö lonkeroa saa kylmänä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      639
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      98
      566
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe