Mondeo -01 sisemmissä vetonivelissä väljyyttä...85 tkm takana ja merkkiliike sanoi, että tekisi 600 euroa uusiminen. Mitähän mahtaa olla se mönjä millä nykyinen vetonivelen suojakumi on liimattu kiinni, ettei sinne menisi likaa. Tämän tyyppinen tyyppivika on todella ärsyttävä, koska merkkiliike vaatii niin järkyttävää hintaa uusimisesta. Miten kauan uskallan ajaa hieman väljillä nivelilla vai onko vaara että hajoaa jotain muutakin??
Vetonivelet
Ihmettelen...
52177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei kannata ajella hirveästi, jos nivel on jo väljä. Väljistynyt nivel alkaa ravistamaan ja varsinkin vedätyksissä, joka sitten rasittaa muita alustan niveliä ja pyörän laakeria, sekä tietty vaihdelaatikko. Eli aja korkeintaan siihen saakka, kunnes alkaa ravistamaan.
Ja katsoppas onko Motonetissa (http://www.motonet.fi) myytävänä mondeoon käypää tehdaskorjattua vetokakselia nivelen kanssa. Voi tulla sitä kautta hieman halvemmaksi. Focukseen näkyis ainakin löytyvän, kun ennakkoon jo tutkiskelin asiaa. Toinen vetari on siis jo vaihdettu minun focukseen (40 tkm:n kohdalla) ja toinen tulee varmasti jossain vaiheessa särkymään... Mutta jos se nyt särkyy, niin ehkä yritän vielä miettiä koko auton vaihtoa ilman että vaihdan uutta niveltä.
Eikös tuo niitä Mondeon/Focuksen tyyppivikoja
mitä korjataan takuuseen kuten ne iänikuiset
kittiviatkin.
Ei vetonivelet mene takuuseen, kun autolla on tuon verran ikää...
Mulla oli sama vika (=siis vetarit sökönä).
Vuosimalli oli 2000 ja kilsoja 81.000. Ford maksoi
vetarit ja mun osuus oli maksaa työt (110 €. Ehtona oli että auto huollettu valtuutetussa merkkihuollossa. Otapa yhteyttä suoraan Fordin asiakaspalveluun niin eiköhän homma toimi. Puhelin asiakaspalveluun 09-351 70100
Ei Fordiin kannata vaihtaa mitään kannattaa vaihtaa koko "auto". Ei sen vetoniveliä tulla saamaan koskaan kuntoon, paitsi tietysti jos ne tajuaa ryhtyä ottamaan ne mazdalta. Ford ei ole auto eikä piika ihminen on sanottu jo pitkään. Mutta lohdutuksiksi teille syurkimuksille jotka fodilla ajelette, te kaikki pääsette taivaaseen koska elämä on ollut yhtä helevettiä.