Puhdasrotuisuuden nimissä Kennelliiton tuella harjoitetaan räikeän epäeettistä eläintenjalostusta. Perverssin ja koiralle hyvin vahingollista kauneusihannetta myötäillen, rotujärjestöt ovat itse kirjanneen mm. ranskiksen puhdasrotuisuuden vaatimukseksi, että koiran kuono on jalostettu pois. Tämä hyvin haitallinen ominaisuus vahingoittaa olennaisesti koiran luonnollista kuonon avulla tapahtuvaa - lämmönsäätelyä. Kuono on koiralle elintärkeä elin ja välttämätön koiran kehon jäähdyttämiseen kuumalla ja ilman lämmittämiseen kylmällä. Käytännössä kuonottomat koirat kärsivät ylikuumenemisesta heti liikkuessaan ja ovat talvella alttiita ikävälle paleltumiselle. Lättäänjalostettu kuono aiheuttaa jokaiselle yksilölle eriasteisia hengitysvaikeuksia lyttyyn painuneen kitalaen tukkiessa koiran hengitystiet ja nielun. Eläinlääkäreiden mukaan terveitä koiria on nuorena lopetettu tukehtumisoireiden takia ja mm. eräässä tapauksessa koiralle asennettiin kova muoviputki kurkkuun, jotta koira pystyisi saaman ilmaa. Kaikki tämä puhdasrotuisuuden vaatimuksesta. Ranskisten "luonnollisesti" typistynyt häntä on saatu aikaiseksi surkastuttamalla koiran selkärankaa jolloin sälkärangan loppuosa, eli häntä, on surkastunut pois. Tällainen hännän typistäminen ei valitettavasti vaikuta vain koiran häntään, vaan koko selkärankaan ja tästä syystä mm. ranskikset ovat taipuvaisia selkärangan rappeumalle. Töpöhäntäisyyden kauneusihanteen ja puhadsrotuisuuden vaatimuksen seurauksena on jalostunut myös paljon koirilla joilla häntä on kääntynyt napamaisesti sisäänpäin keräten likaa ja aiheuttaen monelle koiralle jatkuvia kroonisia tulehduksia lähtökohtaisesti rappeutunen selkärangan lisäksi.
Mm. näiden periaattelisten seikkojen vuoksi Kennelliitto ei edusta nykypäivän suomalaisia arvoja koskien eläintenkohtelua. Tuen ja hyväksymisen antaminen tällaiselle systemaattiselle puhdasrotuisuuden nimissa tapahtuvalle eläinten tarpeettomalle vahingoittamiselle on mielestäni räikeän epäeettistä, eikä missään nimessä hyväksyttävää.
Mm. näiden periaattelisten seikkojen vuoksi Kennelliitto ei edusta nykypäivän suomalaisia arvoja koskien eläintenkohtelua. Tuen ja hyväksymisen antaminen tällaiselle systemaattiselle puhdasrotuisuuden nimissa tapahtuvalle eläinten tarpeettomalle vahingoittamiselle on mielestäni räikeän epäeettistä, eikä missään nimessä hyväksyttävää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Rotukoirien yleinen ja geneettinen terveys on mielestäni historiallisesti rapistunut ja murentunut alaspäin tasaista ja vakaata tahtia vuosikymmenien saatossa ja tähän on yksi isoimpia vaikuttajia ollut Suomen Kennelliitto tominnallaan.
Rotukoirien geneettinen rapistuminen ja sairauksien massiivinen lisääntyminen heijastuu yhteiskuntaan yleisemmin monina epäsuorina lieveilmiöinä.
Asiasta olisi hyvä yliopiston tehdä tutkimus ja tuoda faktat puolueettomasti ja perusteellisesti esille ja mahdollistaa asian tiimoilta valtakunnallisella tasolla tapahtuva julkinen keskustelu ja arvointi.
Kennelliitto victoriaanisena pikku herttuaiden kaverikerhona on aikansa elänyt, eikä sen toiminta kestä enää nykyaikaisen tarkastelun päivänvaloa mm. eläintenkohtelun, etiikan, ympäristön, eläinlääketieteen ja kuluttajansuojan näkökulmasta.
Ottaen huomioon, miten kaveripohjalla ja vähällä pätevyydellä Kennelliitton toimintaa pyöritetään - on väärin, että liitto nauttii juuri minkäänlaista arvostusta.
Vakavasti pitäisi harkita uuden valtakunnallisen kokonaisvaltaisesti koirien ja ihmisten ja ympäristön hyvinvointia, terveyttä ja yhteiseloa ajavan kattojärjestön perustamista, joka syrjäyttäisi nopeasti Suomen Kennelliiton.
"Vakavasti pitäisi harkita uuden valtakunnallisen kokonaisvaltaisesti koirien ja ihmisten ja ympäristön hyvinvointia, terveyttä ja yhteiseloa ajavan kattojärjestön perustamista, joka syrjäyttäisi nopeasti Suomen Kennelliiton. "
Vaan mistä rahat vallankumoukseesi? Ikiaikaisen monopoolin purkaminen on mission impossible. Kuin paskaa yrittäisit putsata seinältä junttilan tuvan pirtissä.
Mielestäni ENNEN MUUTA sellaiset rodut pitäisi saada pois kartalta, jotka ovat ihmiselle vaarallisia, ei siis vain niitä jotka ovat koiralle itselleen vaarallisia. Tarkoitan ihmisille vaarallisilla roduilla esim. dogo canariota, joka yritti tappaa sen tytön vihdissä tai sitten näitä:
http://www.cooldogs.us/images/bully/b/7.jpg
Samaa mieltä!!
kennelliitto on eläimille vaarallinen järjestö