Kertokaahan, millainen olisi hyvä eka parranajokone murrosikäiselle. Meidän nuori mies alkais selvästi tarvita moista vehjettä, vaan olisiko käsihöylä aluksi parempi vai oikein sähkökone? Kertokaa te miehet, joilla on kokemusta parranajosta. Itsellä kun ei (onneksi) partajouhet kasva...
Millainen eka partakone
6
8557
Vastaukset
- Karva
Todennäköisesti valinta ratkaisee elämänikäisen käyttötavan. Paras (halvin, helppokäyttöisin, lopputuokseltaan) on yksinkertainen partahöylä.
Parran ajamiseen tarvitaan vain hieman (lämmintä) vettä. Partavaahdot ja partavedet ovat silkkaa humpuukia. - neuvoo
ekaksi suosittelisin edullista partakonetta(n40e).
helppo, yksinkertainen ja käytössä edullinen.
edelliselle vastaajalle->miten niin partavaahdot
humpuukia? eihän höylä muuten liu iholla tasaisesti.. - Partamies
Murrosikäisen haivenet lähtee vaikka froteepyyhkeellä. Itelläni oli teini-iässä ihan tavalliset käsihöylät, joskus ne oli niin pirun tylsiä että oli pakko lainata äitini Lady Shavea, vaikka tiesinkin että sillä on leikelty ties mitä karvoja(you know)...
Jos konehöylää ajattelee ostaa niin Philishavet on ok, mutta ei ne halvimmat mallit(tosin nekin käy teini-ikäisen haivenille ihan hyvin). Kun parta alkaa kunnolla kasvaa, niin arvostaa hyvää ajojälkeä...ei nääs ole kiva halvalla konehöylällä surrailla minuuttitolkulla että leikkas kaikki kaikki karvat.
Konehöylällä en koskaan ole käyttänyt mitään partavaahtoja tms...enkä kyllä käsihöylälläkään. Ei niitä tarvitse jos on terävä käsihöylä....ja konehöylien ohjeissakin sanotaan että partavaahto tms. ei ole pakollista käyttää. Turhaa ajanhukkaa jos rupeaa naamaansa vaahdottamaan. Tuolla tuo mun ajogeeli on vieläkin käyttämättä...ollu jo viis vuotta. - äiteensä
Alkoi varovasti kyselemään, että millaista partakonetta pitäisi käyttää jne. Tarvitaanko partavaahtoa ym. Pyysin kaveriani avuksi (miehet tietää nuo jutut) ja hän neuvoikin sitten, että ostaa kaupasta nipun sellaisia kertakäyttöisiä höyliä ja sitten ajelee partansa saippuaa apuna käyttäen. Onneksi ei tullut mitään sellaisia neuvoja, kuin joltain täällä, että froteepyyhkeellä lähtee... Asiallisesti, aikuismaisesti ja mieluiten myös herkkätunteisesti...parempi, jos murkku itse alkaa kysellä - tai sitten voit vaan jättää jonnekin vähän niinkuin näytille. Tsemppiä!!! Meitsin pojalla on kyllä nyt jo parranajokonekin käytössä, joten kyllä se siitä!!! :)))
- juma!
Näin vanhempana ja setänä sanoisin, että ne kertakäyttöhöylät on hanurista. Matkakäyttöön korkeintaan suosittelen. Tai sit mun naama ei sovi niihin, joka kerta kumminki on semmosella tullu ainaki yks haava.
Mullo vanha Gillette GII ja se toimii vaahdon kanssa oikke hyvin. Viliseivistä kun hajos teräsuojus pari vuotta sitten - uuden hinta ois 15 e, mutta kuulemma "kannattaa vaihtaa kaikki kerralla". En oo vaihtanu.
- variola
Hanki höylä pojallesi. Mutta älä gilette mach kolmosta sillä kun penska tulee armeija ikään niin sieltä saa sellaisen omaksi. hanki jotain halpoi pirkka höylii ni luulis niitte riittävän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18211366
- 575412
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462677- 402355
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131831Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441775Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411440Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271413Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61366Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371349