Moi :) Olen menossa alkuvuonna Koh Samuille ja siitä mahdollisesti lähi saarille taolle ja phanganille sekä bangkokkiin. Unelmani olisi nähdä elefantteja, mutta en haluaisi ratsastaa niillä tai nähdä niitä temppuilemassa vaan ihan luonnollisessa ympäristössä niitä riistämättä. Olen herkkä kaikelle eläin julmuuksille enkä halua pahoittaa mieltäni.Löytyykö siis tuolta alueelta mitään tuollaista paikkaa missä tälläinen olisi mahdollista. Pohjois Thaimaassa olevat norsupaikat johon niitä on pelastettu ovat liian kaukana ja hua hinin lähelläkin oleva ei ole ihan matkan varrella. Kertokaa muutenkin kaikkea kivaa tekemistä noilla saarilla. Tai onko kukaan käynyt Full moon Parteissa. Onko ihan sikailu meininkiä siellä? Onko saari muualla ihan rauhallinen juhlien aikaan vai kannattaako pysyä vain poissa?
elefanttisafarit
4
242
Vastaukset
- amaran
Ko(h) Phangan on Full Moon Partyjen aikana aivan täynnä ja majoitusta on ilman ennakkovarausta vaikea saada. Majoitushinta hinta nousee pilviin verrattuna normipäiviin.
Porukka kulkee lavatakseilla Hat Riniin jokapuolelta ympäri saarta. Muut rannat ovat toki iltaisin rauhallisia, koska kaikki menevät Hat Riniin bilettämään.
Meno F.M.P:ssa on aika rajua. Alkaa illalla ja jatkuu aamuun asti. Känniset ja huumepäissään olevat myöhäisteinit ördäävät. Murto- ja taskuvarkaudet ovat yleisiä. Mopokolarit, lasinsirutut rannalla ja tulitanssista aiheutuneet palovammat pitävät ensiapuklinikat kiireisinä.- Samantha79
"Murto- ja taskuvarkaudet ovat yleisiä"
-Tarkoittaako tuo ihan yleisesti vai ainoastaan Full Moon Partyn aikaan? Kiitos! Olen menossa Koh Samuille (pohjoisosaan) ensiviikolla ja olen siellä muutaman kuukauden työn merkeissä.
- Samuin norsut
Hei thaikkuu, mukava lukea, että joukossamme on muitakin, joiden mielestä elefantit on luotu Thaimaan viidakkoon, eivätkä turistien menopeleiksi. Useilla viidakkoretkillä tosiaan voi valita ajoneuvokseen paikallisen säyseän norsun,mutta kyllä niitä pääsee muutenkin ihailemaan. Esimerkiksi Patara Elephant Farmilla tai voihan jöttiläisten kanssa päästä jopa uimaan meren aaltoihin.
Lisää Koh Samuin ihmeistä löydät sivuilta:
http://thaimaahan.net/kohteet/ko-samui/
http://thaimaa.kohteet.net/samui - Janne18
Moikka!
Löysitkö Ko Samuilta tai lähisaarilta elefantteja luonnollisessa ympäristössä? Matka edessä sinne tammikuussa ja samat ajatukset itsellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370