Vapaata keskustelua kaikesta matematiikan yo-kokeeseen liittyvästä.
YO: Matematiikka (syksy 2014)
54556454547546747675
10398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ensi keskiviikkon olisi lyhyt matikka vuorossa. Kävin tänään viemässä laskimen ja maol-taulukot tarkistettavaksi jo varhain.
Mitkä fiilikset on porukalla. Itselläni ihan hyvät, ehkä C tulee. Miten funktiolaskimella mahtaa pärjätä?
"Miten funktiolaskimella mahtaa pärjätä?"
Oikein hyvin.
Hienommat laskimet eivät tuo merkittävästi lisää apua (varsinkaan lyhyessä matematiikassa).
Kiitos vastauksesta! Tsemppiä kaikille kokelaille!
Huomenna tähän aikaan koe on jo ohi. Miten valmistaudutte vielä näin viimeisenä iltana?
Pitäisi olla helppoa sillä yo-kokeet ovat tulleet vuosi vuodelta helpommiksi, valtaosa L kirjoittavista abeista ei saisi puoliakaan oikein 70- ja 80-luvun yo-tutkinnon matematiikan tehtävistä.
Vaikka kokeet olisivatkin tulleet helpommiksi, niin ei se tarkoita, että parhaimmiston taso olisi laskenut. Yleinen taso on sitten tietysti asia erikseen.
Samat asiat siellä opetaan ja samat laskut kiertää. Kunhan laskinta ja maolia saa käyttää niin niistäkin saa helpon laudaturin.
Itse chillaan tän päivän, jotta huomenna olisi hyvä fiilis!
Miten koe meni?
Mulla lähti 36:lla pisteellä lautakunnalle.. mites muilla?