Miltä kuulostaa..

Heini & Mikko

Kanerva Tellervo. Nimet löytyvät molempien suvuista ja siksi ne tuntuvat mielestämme sopivilta lapsellemme.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haii

      Aika karmee! Lapsi ei kehtaa sanoa koulussa nimeään. Ei kannata rankaista lasta sen takia, että suvussanne on esiintyy mainitsemanne nimet.

      Sori, tämä on vain minun mielipiteeni:)

      • asta

        samaa mieltä oon sun kanssa! Kanerva on minun korvaani enemmän SUKUNIMI, josta tosiaan tulee mieleen ällö Ilkka Kanerva...

        Suvusta tulevia nimiä voi paremmin käyttää toisena/toisina niminä, mutta etunimeksi laittaisin jonkun ihan muun! =)


    • daniele-t.

      Kerrassaan sievä nimikokonaisuus.

      Ilo todeta tällainenkin nimiehdotus, kun näkee täällä paljon nimihirviöitä ja toisaalta muotinimiä.

    • mää

      Kanerva on ihan kaunis nimi ja sopii etunimeksi.
      Tellervosta en kovinkaan paljon pidä, mutta oman kokemukseni mukaan on paljon ihmisiä, jotka eivät hirveästi pidä toisesta nimestään, mutta siitä ei kuitenkaan ole ollut haittaa. Nykyään on kummallisia nimiä niin paljon, että on vaikea sanoa millaisista nimistä tullaan kiusaamaan koulussa, joten sitä on turha miettiä.

    • Sanna

      Mielestäni ko. nimet sopivat enemmän toisiksi nimiksi. Hyvä valinta kuitenkin, ei ainakaan satu samannimisiä lapsia kouluun... :)

      Nykymaailmassa nämä vanhat nimet ovat niitä erikoisia, koska kaikki haluavat ihmeellisiä ja vielä ihmeellisempiä nimiä lapsilleen. Kanerva on sen takia kiva nimi, mutta henk.koht. en tuosta Tellervosta niin pidä. (Syynä voi olla se, että vanha opettajani oli nimeltään Tellervo :)).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7522
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3481
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      352
      1520
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1347
    Aihe