Karibian meren saaret

Matrix

Kertokaapas kokemuksia ja vinkkejä jos olette käyneet Karibian meren saarilla esim. Jamaikalla, Cayman saarilla, Belizessä, Bahamalla, Barbadoksella jne. Kiitti etukäteen.

4

1095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :::::-

      saari.

    • kävijä

      Olin toissatalvena pari viikkoa Antiquansaarella ja siellä oli KAUNISTA,KALLISTA ,eli likimain luksusmesta.Lämmintä tammikuussa oli 35-40astetta,joten jos kaipaat eksotiikkaa lomaltasi ,suosittelen tätä paikkaa.Lento Hki-Lontoo-Antiqua ,kesti kaikkineen odotuksineen noin 18 tuntia.

    • princesse_nubienne

      Kaikki mainitsemasi saaret on mielettömiä. Kun meet, et halua tulla takas Suomeen. Netistä löytyy valtavasti tietoa!

    • Cherbourg

      Vietin tämän vuoden alussa kolme kuukautta Guadeloupella ja poikkesin yhtenä viikonloppuna Dominicalle.
      Guadeloupella on kauniita hiekkarantoja, hyvät sukellusmahdollisuudet ja jos mielii sademetsään vaeltamaan sekin onnistuu.Musiikki, ruoka, kulttuuri ja arkkitehtuuri ovat tulos afrikkalaisen, intialaisen, ranskalaisen ja amerintiaanien kulttuurien sekoittumisesta.
      Suosittelen Point de Chateuta, ainakin yhtä Carbetin putouksista, sukellusta Le Resau Jacques Cousteulla, melomista mangrove-metsikössä, vierailua Les Saintesien ihastuttavalla saarella ja Grande Ansen jumalaista hiekkarantaa.Kannattaa vuokrata auto, muuten saaren kiertäminen voi olla hankalaa.Ranska on saaren virallinen kieli, mutta paikalliset puhuvat keskenään kreoliranskaa.Guadeloupe kuuluu Euroopan Unioniin, koska on Ranskan merentakainen departementti kuten Martiniquekin.

      Dominica on ihanteellinen ns."ekomatkailulle" Saari koostuu vuorista, sademetsästä, vesiputouksista ja sadoista joista.Ihanteellinen vaelluksia ajatellen, mutta hiekkarantoja siellä ei ole.Englanti on virallinen kieli, mutta myös kreoliranskaa puhutaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7640
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      367
      6719
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      69
      4074
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3829
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      196
      2276
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      23
      1981
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      63
      1753
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1706
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1577
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1570
    Aihe