Onko antiikkikauppiailla mitään vastuuta? Vanha setäni myi maljakon satasella ja nyt antiikkikauppias myy sitä tonnin hintalapulla. Jos asiakas ei tiedä tavaran arvoa, niin voiko antiikkikauppias tälla tavoin käyttää hyväksi? Tulee huijattu olo!
Vastaukset 4
- 8+15
Kun emme tiedä, miten kauppatapahtuma tarkasti ottaen meni, niin aika vaikea ottaa kantaa. Jos setä pyysi maljakosta satasen ja kauppias sen maksoi, niin vaikea on ketään syyttää. Tavaraa voi ihan vapaasti myydä halvalla jos esim. on akuutti rahapula ja siinä ei ole mitään rikollista.
Kauppias on myös voinut tehdä tarjouksen maljakosta tuntematta sen arvoa tarkasti, monesti jos vastaavaa esinettä ei ole ennen myynyt, niin ostohinta mietitään varovaisesti sellaiseksi, että siitä varmaan saa omansa pois.
Monesti omaa pyyntihintaa määritellessään kauppias tarkistaa tietoja ja hintanoteerauksia netistä tai huutokauppaluetteloistaan ja joskus sitten tapahtuu myös tällaisia onnenpotkuja.
Setäsi ei ollut kai mitenkään pakko myydä maljakkoaan ensimmäiselle tarjoajalle, olisi pyytänyt enemmän tarjouksia- Sinä olisit voinut myös auttaa häntä hinnan määrityksessä, jos setäsi ei käytä nettiä.
Jos ette kumpikaan tiedä olisi pystyneet selvittämään maljakon arvoa, niin olisitte voineet laittaa sen esim. huuto.netin tyyppiseen verkkohuutokauppaan myyntiin.
Jos kauppias liikkeessään pyytää siitä tonnia, niin verkkohuutokaupassa siitä olisi voinut saada jopa 400-500€. Kauppias saa ehkä 700-800€ siitä, kun se on ollut nykyisessä markkinatilanteessa kaupan vähintään vuoden, todennäköisesti kuitenkin pidemmän aikaa. - huh!!!
Mikä maljakko voi maksaa tonnin?????
- Lumphenkukka
Okkolinin Lumpeenkukista on maksettu pitkälti toista tonnia ihan vuonna 2014...
- Sinppu sunpussa
Setä sai rahat, mutta kauppias odottaa vielä omiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3521051- 71728
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37656- 41578
- 40545
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19451