Onko antiikkikauppiailla mitään vastuuta? Vanha setäni myi maljakon satasella ja nyt antiikkikauppias myy sitä tonnin hintalapulla. Jos asiakas ei tiedä tavaran arvoa, niin voiko antiikkikauppias tälla tavoin käyttää hyväksi? Tulee huijattu olo!
Antiikkikauppiaan vastuu?
4
200
Vastaukset
- 8+15
Kun emme tiedä, miten kauppatapahtuma tarkasti ottaen meni, niin aika vaikea ottaa kantaa. Jos setä pyysi maljakosta satasen ja kauppias sen maksoi, niin vaikea on ketään syyttää. Tavaraa voi ihan vapaasti myydä halvalla jos esim. on akuutti rahapula ja siinä ei ole mitään rikollista.
Kauppias on myös voinut tehdä tarjouksen maljakosta tuntematta sen arvoa tarkasti, monesti jos vastaavaa esinettä ei ole ennen myynyt, niin ostohinta mietitään varovaisesti sellaiseksi, että siitä varmaan saa omansa pois.
Monesti omaa pyyntihintaa määritellessään kauppias tarkistaa tietoja ja hintanoteerauksia netistä tai huutokauppaluetteloistaan ja joskus sitten tapahtuu myös tällaisia onnenpotkuja.
Setäsi ei ollut kai mitenkään pakko myydä maljakkoaan ensimmäiselle tarjoajalle, olisi pyytänyt enemmän tarjouksia- Sinä olisit voinut myös auttaa häntä hinnan määrityksessä, jos setäsi ei käytä nettiä.
Jos ette kumpikaan tiedä olisi pystyneet selvittämään maljakon arvoa, niin olisitte voineet laittaa sen esim. huuto.netin tyyppiseen verkkohuutokauppaan myyntiin.
Jos kauppias liikkeessään pyytää siitä tonnia, niin verkkohuutokaupassa siitä olisi voinut saada jopa 400-500€. Kauppias saa ehkä 700-800€ siitä, kun se on ollut nykyisessä markkinatilanteessa kaupan vähintään vuoden, todennäköisesti kuitenkin pidemmän aikaa. - huh!!!
Mikä maljakko voi maksaa tonnin?????
- Lumphenkukka
Okkolinin Lumpeenkukista on maksettu pitkälti toista tonnia ihan vuonna 2014...
- Sinppu sunpussa
Setä sai rahat, mutta kauppias odottaa vielä omiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.923965Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1262627Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2142021Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m891806Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201794Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä971729- 1101559
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571212