onko kellään kokemuksia koiran tuomisesta ulkomailta? itse haluaisin hankkia valkoisen paimenkoiran,mutta suomessa niin pieni kanta ,joten ulkomailta haluaisin uutta verta. tuleeko tuominen maksamaan kuinka paljon? miten asioitte kasvattajan kanssa(siis itsellä ei kovin hyvä englannin taito),puhelimella? olisin todella kiitollinen jos joku viitsisi auttaa!
koiran tuonti
valkkari
2180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kokemusta tuonnista ei minullakaan ole, mutta olen yrittänyt hiukan selvittää miten se toimii..
Jos tuot koiran EU alueelta, et joudu maksamaan veroa (alv 22%) koirasta, mutta muuten maksat ostohinnasta veron (kannattaa aina säilyttää maksukuitti).. Sinun pitää olla sitten sen koiran mukava kun tuot, muuten joudut joka tapauksessa maksamaan..
Alle 4 kk pentua et voi tuoda, kun rabies rokotuksethan kai annetaan silloin ja kun se kerran kaikilta vaaditaan. Joistakin maista tuotuna pitää olla vielä vasta-aineet testattuna..
Microsiru/tatuointi tulee myös olla..
Vuodesta 2011 microsiru on kai ainoa hyväksytty tunniste..
Paljon oli muita niinkuin madotukset, todistukset jne.. kyllä meni hankalaksi kun itsekin sitä tuontia mietin vaihtoehtona omalle rodulleni..
www.mmm.fi
ei tosin auta kieli ongelmaan.