AUTTAKAA

Mistä tiedän odottaako kissani pentuja?
4302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kai sä sen siit huomaat et esim. se ei syö nii paljon enää,se saattaa nirsoilla ruuasta,tottakai sen maha kasvaa,se voi myös käyttäytyy erikoisesti joitten kissojen kohdalla se saattaa tarkoittaa sitä että ne kaipaa erityistä hellyyttä jotkut taas eivät halua että niihin paljon kosketaan...jotkut juo hirveesti jotkut taas ei melkeen yhtään.Meillä on ollu kissa joten tiiän tästä asiasta jonkin verran...onko pennut tervetulleita teidän perheeseen jos on ja jos hän saa pentuja toivotan sinulle todella paljon onnea pennut on aina ihania olkoon ne mitä eläimiä tahansa...Mutta muista että jos ette voi pitää kaikkia pentuja niin älä kiinny niihin liikaa..mitä enemmän niihin kiinnyt sitä vaikeampaa on niitten pois anto...pidä kuitenkin yhteyttä kissojen "perheisiin" saat varmasti nähdä ne...tas aloin jaarittelemaan no hyvää tulevaa vuotta... T:.....

Äänestä

kissan nisien väriä. Nisät muuttuvat voimakkaan punaisiksi vähän ennen tiineyden puolibäliä. Samoihin aikoihin (mutta vähän myöhemmin) alkaa näkyä pentujen liikkumsita emon vatsassa. Useimmat naaraat myös alkavat syödä tavallista enemmän melko pian tiineyden alettua. Loppupuolella maha tietenkin kasvaa suuremmaksi. Loppuvaiheessa tuleva emo alkaa myös etsiä synnytyspaikkaa. Jos kissasi on ulkona vapaasti liikkuva, älä päästä sitä ulos, kun tiedät sen saavan pentuja. Se saattaa pyrkiä synnyttämään pentunsa ulos ja silloin niille käy huonosti.

Äänestä
  • Ja jos niiden käy ulkona huonosti niin niitä
    ei tarvitse viedä lopetettavaksi.

    Äänestä

3 viikkoa astumisesta alkavat kissan nisät punoittaa ja ne turpoavat selvästi sekä karvat nisien ympäriltä alkavat lähteä=nisät tulevat selvemmin pentujen saataville.

Paino alkaa nousta huomattavasti n. 100-150 g/viikko (riippuen esim. pentujen määrästä tai koosta). 4:n viikon jälkeen vatsa selvästi pyöristyy varsinkin jos pentuja on enemmän ja 7 viikon paikkeilla alkaa pentujen liikkeet tuntea, vatsaa hellästi koettamalla.

9 viikkoa astumisesta on sitten synnytyksen aika käsillä.

Ruokahalu myös naarailla normaalisti kasvaa huomattavasti aluksi ja loppuaikana vähenee kun vatsaan ei mahdu enää ruokaa (pennut vievät tilaa).

Toivottavasti tästä on apua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tyttö88 kirjoitti:

Mistä tiedän odottaako kissani pentuja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu