Ei kuulu aurinkorannikon asioihin mutta kysyn täältä koska uskon jonkun tietävän. Voiko Gibraltarilla ostaa sellaista bussin päivälippua, jolla pääsee rajalta G:n linja-autoasemalle ja voi edelleen matkustella G:n alueen lukuisilla busseilla?
Gibraltarin bussit
Etsinkö turhaan?
6172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko G:lla lukuisia bussireittejä?
On ja paljon. Muistaakseni jotain 7 - 8.
Gibraltar on niin pieni, että melkein mihin tahansa pääsee jalan. Myös raja-asema on hyvin lyhyen kävelymatkan päässä. En ole tullut edes ajatelleeksi mitään bussireittejä. Jos kunto kestää, myös sinne vuorenhuipulle pääsee kävellen kestopäällysteistä tietä.
Tätini joka on 86 v haluaisi käydä Gigraltarilla koska joskus varattu matka peruuntui sairauden vuoksi. Minä nuori ja kuntoilevä 65 v kyllä pääsen jalan mihin tahansa, mutta eivät kaikki. Tiedän että punaiset bussit vievät rajalta keskusbussiasemalle ja sieltä lähtee eri reiteille useita sinisiä busseja. Halusin vain kysäistä onko myynnissä sellaisia päivälippuja, jotka käyvät molempiin. Sovitaan niin että kysäisen paikan päällä jos sinne saakka menemme, ettei kenenkään tarvitse vaivautua vastaamaan vaikka tietäisi
google on ihmeellinen, tässä bussireitit ja hinnatkin löytyy
http://www.gibraltarbus.com/gibraltar-bus-route-maps-2014/#Route1
Katselin samaa eilen illalla, mutta täältäkään en löytänyt vastausta alkuperäiseen kysymykseeni. No asia on verraten vähäpätöinen. Olemme lähdössä veljeni kanssa ja suunnittelimme pitempiä jalkareittejä mm World War tunneleille mutta mikäli tätini lähtee mukaan niin suunnitelmia on muutettava. Tätini on erittäin auttavainen henkilö, joka osallistuu vielä säännöllisesti moniin vapaaehtoistoimintoihin. Hän on käynyt neljä luokkaa kansakoulua. Kielitaidon puute ei ole estänyt häntä ennakkoluulottomasti kiertelemästä maailmaa ristiin rastiin.