Onko muissa päiväkodeissa jaoteltu lastenhoitajien ja lastentarhanopettajien tehtäviä? Meillä saa LH tehdä kaikki p****a hommat... pöytien pyyhintä, kurahousujen pesut yms. LTO:t eivät tee juuri muuta,kun olevat ja suunnittelevat muutaman aamutuokion viikossa.
Monessa paikassa työt menevät vuorojen mukaan esim. aamuvuorolainen vetää ruokailun ja pyyhkii pöydät jne. kaikkea ei jätetä LH:n hoidettavaksi. Voin sanoa, että meidän talo kaatuu, jos kaikki LH:t ovat päivänkin poissa!!
työntekijöiden eriarvoisuus
8
1214
Vastaukset
- minni
työpaikalla ole tuollainen meininki. mä olen itse lähihoitaja ja mun lisäksi ryhmässä on yksi lastenhoitaja ja yks lastentarhanopettaja.
Ei meillä se LTO yritä teettää meillä mitään huonompia hommia vaan kaikki on tasa-arvoisia työntekijöitä, juuri ehkä sen vuoksi, että meillä menee omat hommat juuri niiden vuorojen mukaan.
Aikaisemmissa paikoissa olen törmännyt samaan.- lastentarhanopettaja
kaikki tekevät yhtälailla töitä. Luulen, että etenkin talossa, jossa on paljon jo iäkkäämpiä henkilöitä töissä, ovat tällaisen "nokkimisjärjestelmän" tavat jäljellä.
Olen itsekin ollut töissä talossa, jossa esim. LH:t eivät saaneet tulla meidän LTO:n kanssa samaan aikaan päiväkahville....voi että silloin kiristi! mutta nyt sille jo voi hymyillä.
Tällä hetkellä siis meillä on tasapuolinen tapa, että kaikki tekevät kaikkea, usein juuri työvuorosidonnaisesti, joskin niin, että tarvittaessa niissäkin joustetaan puolin ja toisin!
Ehkäpä sinä voisit ottaa asian puheeksi työpaikallasi ja kertoa, että olet kuullut, että muissa taloissa tälläinen järjestely toimii, voisiko sitä kokeilla teilläkin?!
Voimia loppu syksyyn=)
- LTO
Itse olen työskennellyt sekä lastenhoitajana että Lto:na päiväkodeissa. Opiskelin työn ohella itseni Lto:ksi ja voin kertoa, etä tein siinä hemmetinmoisen työn. Haluan siksi saada jotain hyötyä opiskelustani, kun palkassa ei ole suuria eroja lto:n ja lh:n välillä. Useat lto:t ovat jopa maistereita ja onhan se väärin, jos usean vuoden opiskelulla ja myös taloudellisella panostuksella et saa mitään hyötyä. Ammatinvalinta ja opiskelu on jokaisen oma valinta!
- ajattelet noin
Jos tosiaankin ajattelet noin niin olisikohan kannattanut sitte harkita jotain muuta ammattia???
Jos palkassa ei ole suurtakaan eroa niin luitko itsesi vaan siksi opettajaksi ettei sinun tarvii pyyhkii pöytii..ei kuulosta meinaan miltään kovin suurelta urakalta??
Jos työt jaettaisiin yhdessä olisi siellä pihallakin sitten varmaan joku hoitaja ennen niitä lapsia!!!!!
- lto minäkin
Omassa työpaikassa asiat nähdään näin; kun päiväkodissa on monia eri koulutuksia (lastentarhanopettajia, sosiaalikasvattajia, päivähoitajia, lastenhoitajia, sosionomeja, lähihoitajia jne.) niin vanhemmat saavat parasta mahdollista hoitoa ja kasvatusta lapsilleen ja tiimien työtavoissa on huippuosaamista. Ryhmän toiminnan pedagogisesta vastuun kantaa viime kädessä lastentarhanopettaja, mutta käytännössä meillä kaikki kasvatushenkilöt tekevät samaa työtä. Eli myös lastenhoitajat suunnittelevat ja vetävät toimintaa ihan siinä samassa kuin opetkin. Itse saan työskennellä ammattitaitoisten huipputyyppien kanssa, ja ryhmän toimintaan ovat perheet pääsääntöisesti tyytyväisiä.
- last.hoit.
Meillä kaikki tekevät kaikkea. Työt jaetaan työvuorojen mukaan... Aamuvuoro suunnittelee ja toteuttaa aamupäivän ohjelman ja välivuoro auttaa tarvittaessa. Aamu- tai välivuoro (riippuen ryhmästä) pyyhkii pöydät ja pesee kurahousut ja tekee muun vaatehuollon, iltavuoro nukuttaa lapset ja vastaa iltapäivän toiminnasta (joka on lähinnä leikkiä ja/tai ulkoilua).
LTO on kuitenkin vastuussa ryhmästä ja sen toiminnasta eli jos homma ei toimi niin se on LTO:n vastuulla.
Meillä homma on toiminut todella hyvin ja kaikki saavat toteuttaa itseään eikä kukaan tune olevánsa toista huonompi vaikka koulutus onkin eri. Jopa lasten hoito- ja kasvatuskeskustelut jaetaan kaikkien kesken, paitsi eskariryhmässä. - esiope
Meillä kyllä kaikki tekee kaikkea, periaatteessa. Käytännössä asia on kuitenkin niin, että saan kyllä osallistua siivoamiseen, pöytien pyyhkimiseen yms, mutta silti saan hoitaa myös suunnittelut, kirjalliset työt, yhteistyöt, kiinteistöhuollon, retkijärjestelyt ja kaikki muutkin. Reilumpaa olisi ehkä, että jotain perustyön helpotuksia meille opettajillekin suotaisiin vastapainoksi sille kaikelle, mitä päivähoitajat eivät tee. En tarkoita, että päivähoitajien tulisi tehdä minun kirjalliset työni, vaan sitä, että minunkin työaikani on rajallinen ja kurahousuja pestessä voi kyllä suunnitella, mutta kaikkia töitä ei voi tehdä rätti toisessa kädessä.
Siis ymmärtämystä molemmin puolin! Työvuoroon sidotut tehtävät ovat osittain ok, mutta jotkut työtehtävät vaativat koulutusta enemmän kuin toiset ja sekin on otettava huomioon.- hipsu
Laittakaa kurahousut kotiin pesuun, ompi meillä lastenhoito se tärkeämpi homma kuin kuriksien pesu.
Harjaus ulkona riittää, sit kuivumaan ja kotiin perjantaina pesuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665341- 644536
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1214310- 513730
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest463714Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363677SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo723034Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv522884- 272821
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626