Lahjaverotus ja puolison lapsenlapset

A ja B menevät naimisiin. A:llä on aikaisemmasta avioliitosta lapsi C, jolla edelleen lapsi D. B antaa sekä C:lle, että tämän lapselle D ennakkoperinnön. Mihin perintö- ja lahjaverotuksen kolmesta veroluokasta C ja D kuuluvat, eli luetaanko D veroluokan I mukaan C:n rintaperilliseksi, kuten luettaisi siinä tapauksessa, että C olisi A:n ja B:n yhteinen lapsi, vaiko veroluokan III muuksi sukulaiseksi, jolloin vero määräytyy kolminkertaisena?
3544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kummatkin lahjansaajat C ja D kuuluvat 1 veroluokkaan koska lahja ja perintöverolain mukaan
1 veroluokkaan kuuluu mm. aviopuolison lapsi.

Jos A ja B olisivat avioliiton sijasta avoliitossa niin vero olisi mennyt 3 veroluokan mukaan.

Äänestä

C on aviopuolison lapsi ja kuuluu veroluokkaan I.
D taas on aviopuolison lapsen lapsi ja kuuluu veroluokkaan III eli D:n kohdalla vero määräytyy kalleimman veroluokan mukaan. Tästä on KHO:n ratkaisu.

Äänestä
  • Hyvä jos tuosta on KHO:n ratkaisu. Mietin itse samaa että ihan tarkasti lukien lakia D tosiaan kuuluisi 3 veroluokkaan mutta ajattelin sitten tulkita lakia niin että tuo lapsen rintaperillinen tarkoittaa sekä oman että aviopuolison lapsen rintaperillistä.
    Ajattalin että eihän laki noin epälooginen voi olla vaan että kyseessä on enemmäkin lapsus, mutta ei näköjään sitten.

    Näin nopeasti laskettaessa olisi siis edullisempaa että C:lle lahjoitetaan D:lekin aiottu osuus ja C lahjoittaisi sen samantien D:lle niinkuin alkuperäinen tahto on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perse-Erkki kirjoitti:

A ja B menevät naimisiin. A:llä on aikaisemmasta avioliitosta lapsi C, jolla edelleen lapsi D. B antaa sekä C:lle, että tämän lapselle D ennakkoperinnön. Mihin perintö- ja lahjaverotuksen kolmesta veroluokasta C ja D kuuluvat, eli luetaanko D veroluokan I mukaan C:n rintaperilliseksi, kuten luettaisi siinä tapauksessa, että C olisi A:n ja B:n yhteinen lapsi, vaiko veroluokan III muuksi sukulaiseksi, jolloin vero määräytyy kolminkertaisena?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu