pelkää autoa

avun pyytäjä

Ongelmani:

Kun olen koirani kanssa kun vastaan auto/traktori koira alkaa piiloutua taakseni ja vinkuu, kun kohde tulee viereen koira joko lähtee juoksemaan sitä pakoon tai puree jalkaan, mitä tehdä?

2

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taidatte asua taajaman ulkopuolella? Onko koiraa totutettu auton kyytiin?

      Autoihin voi siedättää monella tavalla, ja parempi kun sen tekeekin eri tavoilla niin käytöksestä tulee varmempaa: Reagoiko koira pysähtyneeseen autoon? Pihalla koiran kanssa voi tehdä harjoituksia pysähtyneen auton vieresssä, vaikka pienet tokoilut. Houkutellaan koira auton kyytiin herkulla ja jätetään koira vaikka autoon puremaan luuta.
      Jos teilläpäin ei ole paljoa liikennettä, koiraa kannattaa ottaa mukaan vaikka kaupassakäynnille jos joku jää ulos koiran kanssa. Joka viikko viedään koira paikkoihin joissa on enemmän liikennettä.

      Se tottelevaisuuskoulutus toimii myös pohjana koiran ohjaukselle tuossa tilanteessa jos koira pelkää(?) liikkuvia ajoneuvoja; koiran ensisijainen tehtävä on seurata omistajaansa, ja noissa ohitustilanteissa vaadit koiraa etenemään ja seuraamaan. Paijailut ja ns. rauhoittelut voivat kääntyä toimintaperiaatteeltaan päinvastaisiksi, jos koira ottaakin ne kehumisena tuosta ei-toivotusta käytöksestä...

      • 3+20

        Kannattaa tosiaan tulla joskus koiran kanssa pk-seudulle niin saa sellaisen shokkihoidon autojen kanssa että kuuntelee sen jälkeen ihan mielellään omistajaansa. Jossain asemanseudulla tai forumin kulma on hyviä paikkoja palloilla yhden päivän ajan.

        Ja ei, tätä ei kannata yhtään aliarvioida. Moni on saanut remmireuhariin uutta otetta viemällä sen väkisin johonkin koiranäyttelyihin. Itse ihmisaggression lievenemään kun vein koiran markkinoille päiväksi. Kyllä oli hiljaista koiraa vielä monta päivää sen jälkeenkin. Ei se tietenkään täydellinen apu ole, mutta oiva startti muullekin koulaamiselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1100
    3. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      930
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      107
      831
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe