Kepin kantaminen

Hohooi

Usein näkee ulkona sakemannin joka kantaa itseäänkin pidempää keppiä suussa. Mistä tämä johtuu, onko siihen joku syy vai kantaako ihan huvin vuoksi? Mulla valkoinenpaimenkoira joka kans kantelee ylpeänä keppiä ulkona. Ihan mielenkiinnosta kyselen. :-)

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+12

      Palvelukoirana joka on helppo opettaa käskystä puremaan, sille on kehittynyt tarve saada hampailleen jotain tekemistä. Kepin kantaminen ja järsiminen on siksi miellyttävä kokemus sen hampaille, ja kaiken lisäksi luvallinen objekti vietin toteuttamiseksi.

      Toki, miellyttävä kokemus se on myös monelle muunkin rotuiselle rekulle, mutta kyllä se taitaa sakuille ja sen tyyppisille olla erityisen palkitsevaa.

    • Sakupoika1

      Se on totta ainakin täällä,kaikki ovat ja ovat olleet keppikoiria,ilman opettamista.Se tuntuu olevan tärkeä elementti esim.lenkillä ollessamme kaivaa usein kepin matkaan,välillä kerjää heittämään sitä,välillä taas kantaa vain mukana.Joskus jopa tökkii välillä sillä kepillä,ja se tarkoittaa sitä,että on kiskottava pojan kanssa sitä kepakkoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      96
      6366
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3180
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe