Tottelematon 1 vuotias

ymmällään

Miten suhtautuisitte vanhempaan/päiväkodin lastenhoitajaan, joka antaa 1,5v lapselle luunappeja/näpäyttää sormille?

5

261

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihmeellistä

      Vanhempaan joka käyttää lievää fyysistä kuritusta en suhtaudu mitenkään. Kukin kasvattaa lapsensa miten parhaiten osaa. Kenties osa lapsista tarvitsee fyysistä kuritusta? Itse ollaan saatu lapsena kunnon selkäsaunoja ja kunnollisia kansalaisia meistä tuli. Paremmin pärjätään ehkä kuin vapaakasvatuksen tuotteet...

      Jos lastenhoitaja käyttää fyysistä kuritusta niin ihmettelisin... Ei kai heillä ole valtuuksia sellaiseen? Kenties on hermo kireällä hankalan lapsen kanssa ja sen takia tulee ylilyöntejä?

    • apinasta seuraavat

      näpäys tehostaa ei- sanaa, niin ihmisen kuin koirankin pennulla. Eihän tuon ikäinen vielä puhetta ymmärrä, fyysinen kosketus on se, joka menee perille,

      • ymmällään

        Eikös kaikki ruumiillinen ja henkinen satuttaminen ole laissa kiellettyä? Voiko alan ammattilainenkin sortua sellaisiin? Onko se luvallista?


    • rangaistus

      Onhan noista tuomioita saatu, kun on luunappeja jaettu. Jos alan ammattilainen sortuu niihin ja saa tuomion, niin siinä on sitten ura lasten parissa loppu. Rikosrekisteriote kun tarvitaan jos lasten parissa meinaa työskennellä.

    • ...

      Se miten vanhemmat kasvattavat/kurittavat ei voi kukaan tietää. Emmehän me näe toisten koteihin mitä siellä tehdään. Itse olen lapsena saanut remmiä monet kerrat ja on tukistettu. En koe että olisin siitä mitään traumoja saanut. Ihmettelen kyllä jos hoitajat kajoaisivat millään tasolla fyysisesti lapseen edes luunappia antamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6349
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4566
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4297
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4091
    5. 56
      3417
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3078
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2747
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      36
      2386
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2198
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2046
    Aihe