Tässäpä siis muutama pikku vinkki Hurghadaan lähtijöille!:
Kannattaa vaan rohkeasti syödä paikallisissa ravintoloissa, söimme ystäväni kanssa parhaimmillaan keiton,salaatin ja pastan eurolla!Ja ruoka on hyvää!Syötiin kerran hotellin kalliista seisovastapöydästä ja ruoka oli vähän yök!
El daharissa on viinakauppa,joten viinaa saa muualtakin kuin tax freestä!!Sijainti on pienellä syrjäkadulla basaarialueella,suihkulähteen lähellä!Kysykää paikallisilta neuvoa!
Hurghadan suosituimpaan discoon Papas bar discoon saatiin ilmasia sisäänpääsylippuja Papas baarista.Kannattaa kysellä sillä sisään maksaa paljon!
Kairoon pääsee kansainvälisellä retkellä yhdeksi päiväksi jopa 25:llä eurolla!Ja retket on ihan yhtä hyviä kuin esim. Suomalaisilla matkanjärjestäjillä!
Ainakin Empire beachin rantsulla sellanen mukava ukkeli myy snorklailu retkiä jotka maksaa 10e ja on aika huippuja!Lähtöjä joka päivä!
Varokaa jääpaloja!Pienessä hiprakassa kun vahingossa hotkasin drinkin jossa oli jääsakkaa,sain kärsiä siitä koko loppu loman!
Hauskaa matkaa kaikille!
Vinkkejä Hurghadaan matkustaville!
5
2429
Vastaukset 5
- P. Veli
Varautukaa palvelurahan maksamisee. Tippiä on maksettava joka paikkaan.
Punta riittää vessaan, se on noin 20 centtiä. Ravintolassa pitää maksaa 5 tai 10 puntaa riippuen siitä onko lasku iso vai pieni.
Etukäteen maksetun aterioinnin kanssa tilataan juomat, jotka pitää maksaa erikseen. Vesipullo maksaa 2 - 3 puntaa tippi 5 puntaa.
Tipit eivät ole suuria, mutta ne on maksettava. Niin että varautukaa niihin. Ei ota sitten "pattiin".- Palkka
Näin on, palvelurahaa pitää maksaa sillä monet työntekijät saavat palkkansa juuri siitä.
Hotellihuoneeseen pitää poislähtiessä jättää siivoajille ja muulle henkilökunnalla muutama kymmenen puntaa. Mutta muistakaa jättää pari puntaa vielä lentokentälle, sillä siellä on maksullinen wc johon ei pääse iman punnan maksua sisään.
- Kairoon halajava
Hei Kielo ja muut Egyptin kokeneet matkaajat!
Olisin erittäin mielissäni jos ehtisit vastata muutamaan kysymykseen.
Olitko itse tuolla yhden päivän Kairon retkellä? Mistä sait sen varattua noin halvalla (25 e)?
Minkälainen retken aikataulu oli?
Olen itse lähdössä Hurghadaan joulukuussa ja tekisin mielelläni yhden päivän Kairon retken mahdollisimman edullisesti.- Kielo
Heippa!
Hurghadassa on siellä täällä "matkatoimistoja" jotka myy juuri näitä kansainvälisiä retkiä. Itse ostimme retken Empire hotellin läheisyydessä olevasta toimistosta ja maksoimme päivän Kairon reissusta 30e mutta,kuulemma jossain toimistossa se oli maksanut tosiaan vain 25e.Voi olla että hinnasta oli vähän tingattu...kannattaa siis muistaa tinkiminen tässäkin tilanteessa!
Lähdimme matkaan kahdelta yöllä.Matka sujui mukavasti nukkuessa ja Kairoon saavuttiin ennen kahdeksaa.Kairossa käytiin esim. Kairon museossa ja pyramideilla sekä syömässä hyvää lounasta (sisältyi matkan hintaan).Kairosta lähdettiin about viiden maissa ja perillä oltiin n. klo 23.Paikallinen opas oli hyvä!Hyvin asiantunteva ja ehkä vähän hassu!
Kivaa Kairon reissua! - kairoonmatkaaja
Kielo kirjoitti:
Heippa!
Hurghadassa on siellä täällä "matkatoimistoja" jotka myy juuri näitä kansainvälisiä retkiä. Itse ostimme retken Empire hotellin läheisyydessä olevasta toimistosta ja maksoimme päivän Kairon reissusta 30e mutta,kuulemma jossain toimistossa se oli maksanut tosiaan vain 25e.Voi olla että hinnasta oli vähän tingattu...kannattaa siis muistaa tinkiminen tässäkin tilanteessa!
Lähdimme matkaan kahdelta yöllä.Matka sujui mukavasti nukkuessa ja Kairoon saavuttiin ennen kahdeksaa.Kairossa käytiin esim. Kairon museossa ja pyramideilla sekä syömässä hyvää lounasta (sisältyi matkan hintaan).Kairosta lähdettiin about viiden maissa ja perillä oltiin n. klo 23.Paikallinen opas oli hyvä!Hyvin asiantunteva ja ehkä vähän hassu!
Kivaa Kairon reissua!Kiitos Kielo kovasti vastauksestasi. Luulempa että teemme samanlaisen retken kuin Sinä.
Toisaalta kahden päivän retkikin on vielä harkinnassa mutta se tuntuu kuitenkin vähän pitkältä viikon lomaan sovitettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33435