tässä maailmassa ja maanpäällä paitsi jotkut puut.
Raamatun tarinat mooseksista ja muista henkilöistä jotka elivät muka satoja vuosia, ovat täyttä potaskaa. Kukaan ihminen EI voi elää satoja vuosia, elimistö ei yksinkertaisesti kestä sitä. Ei nyt eikä ole koskaan kestänyt.
Raamatun tarinat mooseksista ja muista henkilöistä jotka elivät muka satoja vuosia, ovat täyttä potaskaa. Kukaan ihminen EI voi elää satoja vuosia, elimistö ei yksinkertaisesti kestä sitä. Ei nyt eikä ole koskaan kestänyt.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nykyäänkin on satoja vuosia vanhoja joogeja. He eivät vain tule eteesi, koska se ei ole tarkoituksenmuksista.
Väitteesi perustuu vain uskomukseen, jota et voi todistaa.
Elämä loppuu kuolemaan . Niin yksinkertaista se on.
niinhän se on yksinkertaiselle.
ainakin se 400 vuotta vanha. Niin kerrotaan
Kaikki ne itseään tiedemieheksi tituleeraakin, hah hah haa!
Ei solujen kellon ole aina tarvinnut olla samassa ajassa ja käydä samalla vauhdilla kuin nykyään vai kuinka?
Eikä Raamattu ole ainoa aikakirja joka kertoo ihmisten ennen eläneen satoja vuosia vaan kaikki tarpeeksi vanhat kirjoitukset mitä löytyy vai kuinka, kuten "tiedemiehenä" tiedät?
Esimerkiksi Raamattua vanhemmat sumeritekstit jos olet sattunut "tiedemiehenä" lukemaan?
Myös vanhat luut ja kallolöydöt puhuvat tarpeeksi rehellisellä ja optimaalisella tulkinnalla ihmisten eläneen vähintäänkin satoja vuosia. Esimerkiksi Egyptiläisten muumioiden hampaista voidaan päätellä heidän aikoinaan eläneen jopa yli tuhat vuotta, vai kuinka? Hampaiden kuluneisuus ja eräät muut merkit todistavat tämän kiistatta.
Toivon vastinettasi jotta saan syödä sinut lopullisesti pois näiltä sivuilta levittelemästä puppuasi.
vanheneminen on merkittävästi myös geneettinen ohjelma, tämän todistaa solunjakautumisessa lyhenevät telomeerit(syöpäsoluissa telomeerin pään korjaa entsyymi...paradoksaalista:))
Ja progeriaa sairastavat ovat puolestaan todisteina siitä että tässä "vanhenemiskellossa" on jokin pielessä(hehän kuolevat vanhenemisen oireisiin jo noin 10-20v iässä)
Tiedän muuten myös minäkin, että maailmassa tai ainakin sen rajoilla on mahdollista elää jopa tuhansia vuosia, eri asia onkin sitten, että kuka viitsii olla mayassa ruumiillisessa muodossa niin pitkiä aikoja aktiivinen. Muutamat tuttuni elävät maallisessa ruumiissaan ja ovat eläneet jo pitkiä aikoja, teidän esimerkiksi(uskon mitä on sanottu), että Kiinassa elää vieläkin yksi yli tuhat vuotias nainen, joka ei ole valaistunut mihinkään muuhun kuin maailmaan, hän on kai joku maailman nykyisen hallitsijan maassa elävä muoto. Hmm, olisi mielenkiintoista tietää, että onko hänen ikänsä jäänyt siihen noin parikymppisen naisen asteelle, jollaisena hänen mestarinsa hänet minulle näyttää.
Suuri osa niistä vanhaikäisistä tutuistani on tullut passiivisiksi omalla konkreettisella ruumiillaan ja siirtyneet liikkumaan sisäisestä käsin, jolloin he ovat yleensä voimakkaampia, mutta kyllä sellaisiakin on, jotka ovat aktiivisia ja elävät täysin luonnollisesti jopa tuhansia vuosia, he ovat vain tulleet maailmaan sellaisella muodolla, joka on maailmaa vahvempi eikä näin noudata maailman lakeja.
Jos nyt pitäisi veikata, niin uskon, että itsekään en vanhane paljon enää noin kolmenkympin jälkeen, en ainakaan jos kätkeydyn, vaan säilyn muuttumattomana pitkiä aikoja, olen nimittäin nähdäkseni primäärisesti sellaisella olemassaolon tasolla, jolla voi elää ikuisesti, mikä kosmos- tai universumieetteri se nyt sitten onkaan :-)
Voisitko selvittää hieman lisää miten tuo on mahdollista.
Hmm, Kokeillaanpas nyt, josko stoorimylly lähtisi pyörimään. En voi väittää tietäväni kovinkaan paljoa oikein mistään, mutta uskon kyllä, mitä minulle on muutamista henkimaailman tutuistani kerrottu, jotkut heistä kuulemma ovat eläneet todella pitkiä aikoja ainakin maailman rajoilla. Se, ettei tarvitse noudattaa fyysisen maailman lakeja elämässään johtuu kai siitä, että nämä henkilöt elävät maailmaan limittäytyneellä korkeammalla todellisuuden tasolla kuin ympärillään elävät ihmiset, tasolla, jolla ei tarvitse vanheta. Heidän todellisuudentasonsa on ikäänkuin lähes täydellinen kopio maailmasta, joskin pieniä poikkeavuuksiakin löytyy, esimerkiksi jotkut ihmiset ovat erinäköisiä, erinimisiä tai omaavat erilaisen historian kuin muiden ihmisten maailmassa. Hmm, vähän ehkä harhaisen kuuloista stooria, heh. Mutta kuitenkin, mistäs sen tietää, kunkin ihmisen maailma on omanlaisensa, joku voi nähdä väritkin erilaisena kuin joku toinen. Yleensä näillä hienommilla todellisuudentasoilla elävillä henkilöillä on yksi muoto myös maailmassa, ikäänkuin oman muotonsa päälle liimattuna, ja kun siitä pääsee eroon(eli silloin kun se poistetaan, yleensä), se korkeammalla todellisuudentasolla oleva muoto levittää verhonsa myös muiden ihmisten maailmaan. Tämän muodon taasen ei tarvitse noudattaa luonnonlakeja, henkinen verho kun on. Esimerkiksi Mestarit kai elävät jotenkin näin soluttautuneena maailmaan, lieneekö sen muodon nimi nyt joku Mayavi rupa, jos mayassa ollaan, kosmoksessa taasen kai Maravi rupa(en tiedä, niin on kerrottu, lähteiden luotettavuutta kun ei voi tarkistaa) Itse käytän kai tuota maravi rupaa, tai jotain sellaista.
Jos häluaa ryhtyä kuolemattomaksi, on luultavastikin suhteet korkeampiin voimiin oltava kunnossa, ja on noustava alemmasta itsestä johonkin ylempään itseen, näin siis niillä, jotka maailmaan ovat syntyneet ihmisinä. Toisin on niillä, jotka ovat jo inkarnaation ulkopuolella ja elävät maailmassa jollain korkeammalla muodolla, itse veikkaisin, että suuri osa ihmisistä on näitä henkilöitä, joskin osa ehkä Tatthagatoja, jotka eivät saa valaistua ennenkuin jokainen maailman tietoisuus on vapautettu elämänkiertokulusta.
Olen kuitenkin sitä mieltä, että suurin syy ihmisten vanhenemiseen johtuu kollektiivisesta harhasta, kun niin moni luulee, että vanhennutaan tai kuollaan, niin sitten kanssa käy niin. Sama juttu myös ravinnonkulutuksen kanssa. Eli jos tästä kollektiivisesta harhasta pääsee eroon, on kai käytännössä kuolematon. Itse olen havainnut, etten tarvitsisi lainkaan ruokaa, pärjäisin hyvin ilmankin, mutta koska pyrin elämään harmoniassa kaike, myös maailman kanssa, syön kuitenkin jonkinverran joka päivä. Noh, ketäpä se nyt kiinnostaa. Muilla todellisuudentasoilla kun kylläiseksi tulee ajatuksesta, esimerkiksi jo pitkään, lapsesta saakka olen mielessäni visualisoinut juomista, jos tunnen oloni janoiseksi, jolloin jano häviää, sama juttu kai syömisen kanssa, mutten mielelläni mitään mielessäni syö, koska rinnastan syömisen ulkoiseen maailmassa elämiseen. Lisäksi kylläiseksi tulee ihmissuhteista tai vaikkapa jostain mielenkiintoisesta puuhastelusta. Lieneekö se nyt boddhista energiaa jota hyväkseni käytän, enpä ole ihan varma. Lisäksi ainakin muutamat kehokollektiivini muodot käyttävät ravinnokseen ympäröivien ihmisten huonoa karmaa, jonka ne muuntavat takaisin hyväksi karmaksi, ja palauttavat ihmisille.
Noh, mitenkäs tässä nyt ateriointiin mentiin. Ihmiskunnan heittämä kuolemisen harha on vain voitettavs jollain keinoin, esimerkiksi ankaralla paastoamisella, jolloin siirtyy automaattisesti korkeampaan kuolemattomaan kehoon . (Usko Jeesukseen kai auttaa, hänhän on kuollut puolestamme) Mistäs sen muuten tietää, kuoleeko kukaan ihminen, ehkä on niin, että juuri ennenkuin ihminen kuolee, hänen kehoonsa siiryy joku henkiolento, joka kuolee hänen puolestaan, ja ihminen siirretään toisille todellisuudentasoille uuteen kehoon jatkamaan elämäänsä. Heh, pitihän tämäkin pohdiskelma nyt laittaa tänne, kun pitkää ikää pohditaan.
Se mylly muuten lähti pyörimään ihan hyvin, juttua riittäisi vaikka mistä, mutta koska juttu on niin jäsentelemätöntä, ei ehkä kannata jatkaa pidemmälle, vaan lopettelen tähän.
Kaaosta ja anarkiaa, mutta kuitenkin rakkautta. (heh, pitihän nyt vaihteeksi, tasapuolisuuden nimissä, tälläistäkin toivotella :-) )
5Moos.31:2 "Ja Mooses oli kuollessaan sadan kahdenkymmenen vuoden vanha, ..."
Mihinkä tietolähteeseen "tiedemies" perustaa tietonsa? Ettei vaan siihen kaliumkarbonaattiin?
...tai saat potkut moisesta roskapuheestasi