Kissa oksentelee

louisssaa

Meidän hyväkuntoinen kissamme oksentelee melko usein ja se on alkanut huolestuttaa. Kissa syö ja käyttäytyy normaalisti ja madotuskin on kunnossa. Onko syytä huolestua?

6

203

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 204

      Vääränlainen ruoka, toisin sanoen yliherkkyys tai allergia jollekin ruoka-aineelle

    • Marella_

      Meidän toinen kissa teki samaa ja tekee välillä vieläkin. Oksenteli useamman kerran viikossa ihan puhdasta ruokaa tai karvoja tai niiden sekotusta. Kuitenkin söi, joi, kävi tarpeillansa ja oli oma leikkisä itsensä.

      Viimeksi, kun kävimme eläinlääkärissä, mainitsin oksentelusta hänelle. Eläinlääkäri uskoi, että joko kissamme ahmi ruokaa tai kissa on herkkävatsainen. Suositteli, että annamme kissalle pieniä annoksia ruokaa useamman kerran päivässä, jotta kissa ei pääsisi niin ahmimaan.

      Kannattaa myös syöttää kissalle mahdollisimman vähäviljaista ruokaa tai herkkävatsaisille tarkoitettua ruokaa, kuten Royal Canin Sensible. Monet ovat kyllä sanoneet, että Royalin ruoissa olisi melko paljon viljaa, mutta uskon, että ovat ihan hyviä ruokia. Kannattaa myös ostaa jotain mikä auttaa karvapalloissa, jos kissa sen vuoksi oksentelee. Toki on normaalia, että joskus oksennellaan ihania karvapötköjä.

      Meidän kissan oksentelu on vähentynyt, kun aloimme syöttää Applawsin naksuja heille. On ollut pitkä tauko oksentelusta. :) Mutta jos oksentelusta tulee päivittäistä ,tapahtuu useamman kerran päivässä tai kissan vointi huononeen tai oksennuksessa on verta, niin kannattaa mennä eläinlääkäriin, jotta selviää ettei ole esim. joku suolitukos tai muu vastaava kyseessä.

      • 1019

        Royal canin ei ole hyvä ruoka, sillä siinä on viljaa... Eikä se ole mikään uskon asia, vilja ei kuulu minkään kissan ruokavalioon mitenkään ja se on fakta. Kissa on lihansyöjä.


    • louisssaa

      Onko tuon Royalin lisäksi sitten samankaltaisia merkkejä?

      • threeam

        Laadukasta ja suosittua ruokaa on mm. Applaws, porta21 sensible, power of nature ja purizon. Märkäruuista voin suositella tuota portaa tai animonda carnya. Kannattaa sitten tarkistaa että märkäruuat ovat täysravintoa, ei täydennysrehua.


    • Laatattaa

      Näin kesäiseen aikaan meidän katit syö ulkona ruohoa ja sitten oksentelevat.
      Talvella ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1496
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1255
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      901
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      855
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      846
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      803
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      758
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      56
      683
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe