Perheellinen nainen kertoo Sari Helinin haastattelussa, mitä oli lapsuus lestadiolaisessa suurperheessä. Koskettavaa ja johdonmukaista muistelua.
http://www.iltasanomat.fi/perhe/art-1288740355612.html
Minua uhkailtiin ja lyötiin lapsena
3
188
Vastaukset
- Argumentta
Ilmeiseti uhkailu ja painostaminen kuuluvat vanhoillislestaadiolaisuudessa normaaliin vaikuttamiseen.
Suurperheiden ongelmista kirjan kirjoittanut Vuokko Ilola on joutunut uhkailujen kohteeksi liikeken taholta!
http://www.menaiset.fi/artikkeli/ajankohtaista/ihmiset/lestadiolaisaideista_kirjoittanut_vuokko_ilola_minulle_on_vihjailtu_etta_suuni_pitaisi_tukkia_lopullisesti
Lestaadiolaiset eivät kunnioita lain turvaamaan sananvapauttakaan.- enmänäeenempääongelmia..
Minä ainakin olen saanut sen käsityksen, että lestradiolaiset ovat ihmisiä, niinkuin luultavasti tekin siellä yläpuolella kommentoineet. Olen erittäin pahoillani jos tätä kyseistä naista uhkailtiin yms. tässä nimenomaisessa lestradiolaisperheessä, mutta sellasta tapahtuu kyllä ihan yksilapsisissa perheissä. Sitä en kyllä ihan tajua, että miten suurperheet ja nimenomaan lestradiolaiset leimataan heti huonoiksi ja hirveiksi ihmiskiksi?
Mun mielestä on aika typerää kirjoittaa kirja 'suurperheiden ongelmista'.
Yhtä hyvin vois kirjoittaa kirjan 'kaksilapsisen perheen ongelmista'. Eipä niissä varmaankaan hirveän paljoa eroa olisi, ja kyllä, tajuan, että suurperheessä on enemmän lapsia kuin kaksilapsisessa perheessä.
Itselläni on veli, isäni oli alkoholisti ja äitini kuoli syöpään ollessani yhdeksänkesäinen.
Selvennykseksi niille, jotka tämän jälkeen epäilevät mielenterveyttäni sekä sanojeni painoa tällaisissa tilanteissa (näitäkin valitettavasti löytyy. Se, mitä vanhemmat ovat ei välttämättä periydy lapselle. Itse en ole ikinä alkoholiin koskenut, ja ei, en käytä päihteitä yms.)
Meidän perheessä oli kyllä aikaslailla enemmän ongelmia kuin ystäväni, joka oli lestradiolainen, ja jolla oli 9 sisarusta.
Koskaan en kuullut, että hän olisi sanonut kenenkään painostavan, kiristävän tai tehneen mitään tämänsuuntaista hänelle itselleen. Tähänkin voisi vaikka erittäin tyhmästi sanoa, että eihän se sulle kertonut mitään, ja että ethän sä tiedä mitään sen elämästä.
Niinkin voi uskoa. Ihan miten vaan.
Meillä esim. Isä alotti juomisen pari vuotta äidin kuoleman jälkeen, eli mä olin noin 11.
Isä tuli kännissä kotiin mutta eihän siinä kukaan mitään outoa huomannut. Kun olin 15 sossut huomas isän probleeman ja meidät sitten annetiin äidin veljelle huostaan. Mä halusin tehdä jotain omalle tulevaisuudelleni, koska sossut väijy koko ajan nurkan takana ettei vaan isä päässyt meitä lähellekkään (väkivaltarikoksia siis meitä kohtaan)
Joten päätin sitten pyrkiä Ressun lukioon. Sinne pääsinkin, joten muutin Helsinkiin.
Tein töitä lukion ohella, kahtakin aina välillä. Eno kyllä tarjoutu auttamaan. Mukava mies.
Juttu on niin että perheen ongelmat on täysin tapauksohtauksia, eikä suurpereheissä ole sen enempää väkivaltaa kuin "normaalikokoisissa" perheissä. Piste.
Kiitos jos jaksoitte lukea. Anteeksi kirjoitusvirheet, kirjoitan kännykällä.
- nyt onnellinen
Minä olin ainoa lapsi ei-lestadiolaisessa perheessä, ja silti minua lyötiin ja uhkailtiin lapsena. Jos oli tarkoitus ylistää niin pieleen meni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051737- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671150
- 251071
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947