Aikaisempi aiheeni olikin ilmeisesti poistettu. Toivoin sinne jotakin keskustelua ja vinkkejä. Aiheena oli muistaakseni jotenkin että missä menee raja roskaamisen ja geokätköilyn välillä. No, kiitos vaan poistamisesta, en ole vieläkään uskaltanut viedä omaa kätköäni julkisuuteen.
Jotkut mikrokätköt on tosi vaikeita löytää muutenkin, että eihän ne varmasti mitään haittaa missään, kun ei niitä vahingossa pääse löytämäänkään. Pitää ylipäätään tietää mistä etsiä. Mutta entä sitten vähääkään isommat? Esimerkiksi polkupyörää ei saane 'hylätä' geokätköilyn merkeissä mihinkään? Saako veteen upottaa kätköjä vai pitääkö ajatella sen olevan moraalisesti väärin kun likaa vesistöjä ja kalat voi niistä loukkaantua?
Riittääkö, kun kätköstä löytyy selkeästi kätkötiedote ja riittävät tunnistetiedot, jotta satunnaiset mielensäpahoittajat saavat kätkön tekijään tarvittaessa yhteyden? Voi sen sitten käydä poistamassa jos ihmisiä ahdistaa?
Roskaaminen
3
173
Vastaukset
Geokätköily muuttuu siinävaiheessa roskaamiseksi jos kätkön tekijä ei hae kätköä pois jos hän laittaa sen arkistoon. Itse olen ottanut muutaman tällaisen kätkön omatoimisesti pois maastosta sen omistajan laitettua sen arkistoon.
Tätä en siis suvaitse geokätkäilyssä vaan pitää pyrkiä siihen että kun tekee kätkön niin pyrkii huolehtimaan siitä ja jos ei tähän pysty niin A. Antaa kätkön adoptioon. B. arkistoi sen ja NOUTAA kätkön pois paikastaan.Valitettavasti tätä tapahtuu ympäri suomen eli maastossa voi olla "hylättyjä" geokätköjä jotka eivät maadu kymmeniin ja satoihin vuosiin.
- So ?
Joku viherpiipertäjä, vai?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673