Roskaaminen

kysynpä vaan

Aikaisempi aiheeni olikin ilmeisesti poistettu. Toivoin sinne jotakin keskustelua ja vinkkejä. Aiheena oli muistaakseni jotenkin että missä menee raja roskaamisen ja geokätköilyn välillä. No, kiitos vaan poistamisesta, en ole vieläkään uskaltanut viedä omaa kätköäni julkisuuteen.

Jotkut mikrokätköt on tosi vaikeita löytää muutenkin, että eihän ne varmasti mitään haittaa missään, kun ei niitä vahingossa pääse löytämäänkään. Pitää ylipäätään tietää mistä etsiä. Mutta entä sitten vähääkään isommat? Esimerkiksi polkupyörää ei saane 'hylätä' geokätköilyn merkeissä mihinkään? Saako veteen upottaa kätköjä vai pitääkö ajatella sen olevan moraalisesti väärin kun likaa vesistöjä ja kalat voi niistä loukkaantua?

Riittääkö, kun kätköstä löytyy selkeästi kätkötiedote ja riittävät tunnistetiedot, jotta satunnaiset mielensäpahoittajat saavat kätkön tekijään tarvittaessa yhteyden? Voi sen sitten käydä poistamassa jos ihmisiä ahdistaa?

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Geokätköily muuttuu siinävaiheessa roskaamiseksi jos kätkön tekijä ei hae kätköä pois jos hän laittaa sen arkistoon. Itse olen ottanut muutaman tällaisen kätkön omatoimisesti pois maastosta sen omistajan laitettua sen arkistoon.

      Tätä en siis suvaitse geokätkäilyssä vaan pitää pyrkiä siihen että kun tekee kätkön niin pyrkii huolehtimaan siitä ja jos ei tähän pysty niin A. Antaa kätkön adoptioon. B. arkistoi sen ja NOUTAA kätkön pois paikastaan.

    • Valitettavasti tätä tapahtuu ympäri suomen eli maastossa voi olla "hylättyjä" geokätköjä jotka eivät maadu kymmeniin ja satoihin vuosiin.

      • So ?

        Joku viherpiipertäjä, vai?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4513
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      192
      3147
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      99
      2773
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      139
      2631
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      35
      2047
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1859
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1119
    Aihe