Löytyisiköhän meidän Bichon pojalle tyttöä jolla olisi vauvakuume. Poika on puhdasrotuinen, terve, rekisteröity mutta ei ole käynyt näyttelyssä.
Poika on Vantaalta
Poika on Vantaalta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Terve??? Mitä tarkoitat tuolla? Mikset soita jalostustoimikuntaan ja kysele narttua sille?
Jospa etsisit pojulle ihan oman rotuista, tervettä jne. tyttöä...
Mullaki on bichon frisê uros, ja me etitään sille kaveria,mut ei bichonii varmaa..
Hei,
edelleen Bichon Frise poikamme etsisi sopivaa tyttökoiraa joka olisi valmis tekemään pentuja. Omamme on rekisteröity, terve ja rotumääritelmänsä täyttävä yksilö. Asumme Vantaalla joten toivoisimme että tyttökin asuisi lähellä.
PS Miksi joku ehdottaa jalostustoimikuntaa ???
mielestäni koiranpentuja voi tehdä jos on uros- ja naaraskoira. Ei siinä mitään toimikuntaa tarvita.
Saisit toimikunnalta ehdotuksen mikä olisi sopiva narttu koirallenne. Ja miksi ihmeessä haet narttua täältä sekarotuisten palstalta. Vai meinaatko tosiaan teettää hyvällä yksilöllä sekarotuiset pennut? Kyllä täytyy jotain hämärää olla jos et voi rotukoiria teettää. Oletko jalostuskiellossa, vai mikä mättää? Vai onko liian tiheät astutusvälit?
Voiko uroksellakin olla liian tiheät astumis välit?
Meillä olisi coton/lhasa apso-sekoitustyttö tarjolla jos kiinnostaisi. Tyttö on todella söpö, valkoinen ja siltä on pyydetty pentuja. Seuraavat juoksut ovat todennäköisesti vasta maaliskuussa. Laita sähköpostiosoitteesi jos kiinnostaa!
tai kuvittelet teettäväsi seropinartulle pentuja! Onko se tutkittu ja terveeksi todettu? Pelkkä söpöys, väri ja pentujen pyytäminen kun ei ole järjellinen selitys! Kuka pentuja on pyytänyt?????????????
Miksi puhut kahdesta rotukoirasta? Sekarotuisiahan pennuista tulee ja tuolloin hinnan pitäisi olla 100e tai alle. Vai haluatko todella harrastaa pentutehtailua. Itse kyllä häpeäisin silmät päästäni jos ilmoittelisin julkisella palstalla olevani pentutehtailija.
*Pienillä rotukoirilla on valtava kysyntä.Kysynnän ja tarjonnan mukaan myös hinta on korkea.Pienen pieni kasvattajapiiri hoitelee nyt koko koirakauppaa....*
Täytyy sanoa etten nyt oikein ymmärrä...
Tarkoitan sitä mitä kirjoitin. En ole rahapulassa eikä minun tarvitse rahan vuoksi mitään pentuja koiralla teettää. Meillä on Bichon Frise ja Maltankoira. Toisesta maksoin 1000 ekua ja toisesta 1.300 ekua. Olen huomannut että moni haluaisi pienen koiran. Kaikilla ei vaan satu olemaan sitä tuhatta ekua ja kaikki eivät halua rekisteröityä koiraa. Pieni kotikoira riittää. Bichon rotuja yhdistämällä tulee lisää Bichon koiria, olkoon sitten sekarotuisia piskejä tai coctaileja. Joka tapauksessa niiden hinta tulee olemaan huomattavasti halvempi. Sitähän ei ole päätetty. Se voi olla 400 ekua tai 100 ekua tai 1 euron. Mitä se kenellekkään kuuluu. Jos haluaisin, voisin viedä koiran näyttelyyn kerran ja ryhtyä tähän jalostusrumbaan ja koska koira on uros, sillä voisi tehdä pentuja ja myydä niitä sitten siihen Kennel-hintaan.
löytynyt tuosta! Rahaahan siinä kaivataan.
mitään järkeä!Ehkä joku kieroutunut logiikka kylläkin.Mitäs jos kaikki alkaisi tuolla logiikalla ajattelemaan tuolla lailla esim.isoista koirista???Selvää pentutehtailua minusta tuo!
Voiko oikeesti joku ajatella noin????.*Bichon rotuja yhdistelemällä tulee lisää Bichon koiria...*???Ja luulis kyllä ko.lajiliitolle kuuluvan...
Voisinhan minäkin teettää rotikan ja dobberin sekoituksia, ja sanoa, että ne on melkein puhtaita, kun onhan ne rodut ihan samannäköisiä, ja myydä niitä sitten pentutehtailu hintaan eli 150-400e.
hyvä idea. Voisin jo alustavasti varata yhden.
Aloittajalle tsemppiä. Toivottavasti löydät etsimäsi. Et ole tekemässä mitään väärää.
mitään väärää. No ei kyllä mitään järjellistäkään ole tekemässä hän kyllä!!
Okei, jos se on selvää pentutehtailua niin sitten on. Koirani on kyllä uros. Jos koiranpentuja tehtaillaan, se tarkoittaa sitä, että narttukoiralla tehtaillaan pentuja eli narttu joutuu tekemään liian monta pentuetta. Siitä joutuu jokainen nartun omistaja huolehtimaan enkä voi tietää enkä olla vastuussa siitä, jos he alkavat tehtailla. Mutta, kysyntä on ollut runsasta, kiitos kaikille. Asia on jo päätetty joten mariskaa ihan kaikessa rauhassa.
Eikö kirjoitus mennyt perille. Uudelleen: koirani on yhtä näyttelyä vailla valmis siitoskoiraksi joka siittää näitä ihan oikeita rotukoiria joista minä saisin sitä rahaa. Siis näiden rotujen 1 pennun, astutusmaksun per pentue. Ja sen yhden pennun hinta on siinä 1000 ekua. Jos et osaa päässä laskea niin käytä laskukonetta. Tai mielummin, käytä aivoja.
siulle niien käyttö
järkes oikein on? Oisko siä, mihnä tarvitaan serlaa avuks?
Sie sit kirjoitat lyhyest ja ytimekkääst. Leivo sie vaa niit karjalapiirakoi eläkä sekaannu miu elämää. Hanki oma elämä !!
Oisko siul servetit aivois