TERVEYDENHOITAJAKSI?

Pauliina

Niin, osaisiko joku kertoa tärkeitä pointteja tms. joista olisi hyötyä pääsykokeissa(tai niihin pääsyssä. Olen kylläkin hakemassa kys.koulutukseen vasta ensi kevään yhteishaussa, mutta asiaa viime aikoina paljon miettineenä(lopetin juuri avoimen yliopiston opiskelut todettuani ammattikorkean sosiaali- ja terveysalan olevan sittenkin se MINUN juttuni). Kuinka paljon esimerkiksi alan työkokemus painaa valinnoissa? Itselläni on takana lukio ja ylioppilastutkinnosta E:n paperit, mutta onko hyvällä koulumenestyksellä mitään merkitystä alalle haettaessa jollei omaa työkokemusta? Kiinnostusta ja motivaatiota on aivan riittämiin jo kasvuympäristöstäni johtuen(sukuvika tämä kiinnostus terveydenhuoltoon). Tack :)

2

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtionhallinnon erityisasi...

      älä ny hyvä ihminen e:n papereita tuhlaa amk:ssa, vaikka yo-opinnot ilmeisesti sulla nyt takkuavatkin, ei niin helposti kannata luovuttaa!

    • kiia

      Käytäppä tota hakua tuolta ylhäältä ja kirjoita siihen "terveydenhoitaja" tai "sairaanhoitaja". Löytyy vaikka kuinka paljon täällä käytyjä keskusteluja.

      Työkokemuksesta ei saa enää kouluun haettaessa pisteitä, joten sillä ei ole mitään väliä siinä vaiheessa. Sitten jos pääsee pääsykokeisiin niin sitten ne voidaan huomioida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1249
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe