PR-henkilön palkka?

Masaimään

Kahdeksan vuoden toimittajankokemuksella paljonko tämä äijä voisi pyytää pr-vastaavan/tiedottajan työstä, eikai sentäs ihan yksyhteen mene toimittajan palkan kanssa?

2

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • umlaut

      Valtiolla tiedottajan lähtöpalkka on noin 2200 euroa.

      Palkka nousee hitaasti. Ehkä joku 3000 on huippu, jonka tavallinen rivitiedottaja saa. Tiedotuspäällikkö voi saada 4200 e/kk.

      Tiedottajan työ mielletään naisten työksi. Hoikka tiukka missityyppi menestyy. Tämä johtuu siitä, että työn ostaja ostaa muutakin kuin työtä. Hän ostaa koristeen!

      Koska missityyppi on kova sana tiedottajien työmarkkinoilla, se merkitsee, että tiedottajaksi otetaan joku alle 30 vuotias. Usein tiedotusyksikön päällikkö voi olla tuon ikäinen tai pari vuotta vanhempi. Tästä seuraa, että yksikkö on melko nuorten ihmisten kansoittama. Varttuneempi ei sellaisessa välttämättä viihdy ja ota komentoja vastaa joltain melkein lapselta.

      Jos pääset sellaiseen organisaatioon, jossa meriitit ja osaaminen ratkaiseevat, niin onnittele itseäsi.

      Muista että työmarkkinoilla on pilvin pimein viestinnän maistereita. Se painaa palkkatasoa alaspäin.

    • Riippuu

      No riippuu täysin, onko kyseessä julkinen sektori, kolmas sektori vai yritymaailma. Ensimmäisessä palkka liikkujee 2000-2500 välillä, toisessa alle 2000 eurossa ja kolmannessa n. 3000, olettaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe