Konneellani on ilmeisesti troijalainen, trojan.java.classloader.k, jota en saa poistettua. Ihmeellisintä asiassa on se, että f-secure ei itsessään löydä kyseistä troijalaista, mutta kun ad-awaren pistää skannaamaan, silloin f-securesta tulee ilmoitus ko. troijalaisesta. Olen yrittänyt poistaa ja puhdistaa, mutta se vain on ja pysyy. Enkä löydä mistään kunnollista tietoa tuosta troijalaisesta. Auttakaa.
trojan.java.classloader.k
6
2737
Vastaukset
- juggis
huoleti. Seuraa linkin ohjeita ja jälkeistä keskustelua, niin saat vastauksen:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000007&posting=22000000004935593- tietääkö kukaan?!?!
Juu nyt helpotti! Kun en ole hirveä ekspertti näiden juttujen kans, niin tottakai sitä huolestuu. Ja kun f-secure ilmoitti paikaksi programfiles/lavasoft/ad-aware6/cahce/beyond.class niin sopiihan tuo just siihen mistä antamassasi linkissä keskusteltiin! Mutta kun kaikkea ei aina tajua.. :( No tulipahan samalla hommattua ad-awaresta uudempi versio!!
By the way.. mikä on "malware" tai joku sinne päin? - juggis
tietääkö kukaan?!?! kirjoitti:
Juu nyt helpotti! Kun en ole hirveä ekspertti näiden juttujen kans, niin tottakai sitä huolestuu. Ja kun f-secure ilmoitti paikaksi programfiles/lavasoft/ad-aware6/cahce/beyond.class niin sopiihan tuo just siihen mistä antamassasi linkissä keskusteltiin! Mutta kun kaikkea ei aina tajua.. :( No tulipahan samalla hommattua ad-awaresta uudempi versio!!
By the way.. mikä on "malware" tai joku sinne päin?tälläistä. malware = haittaohjelma; tuholaisohjelma
- tietääkö kukaan?!?!
juggis kirjoitti:
tälläistä. malware = haittaohjelma; tuholaisohjelma
kiitti vielä kerran ku neuvot! ad-aware löysi montakin tuolla kuvauksella, yhdessä lukee toimittaja "WinAd" ja kohteena "C:\windows\system32\ide21201.vxd". Poistanko tämänkin? Se on niin erinäköinen ku muut.
- juggis
tietääkö kukaan?!?! kirjoitti:
kiitti vielä kerran ku neuvot! ad-aware löysi montakin tuolla kuvauksella, yhdessä lukee toimittaja "WinAd" ja kohteena "C:\windows\system32\ide21201.vxd". Poistanko tämänkin? Se on niin erinäköinen ku muut.
pitää poistaa se.
Katsoppa mitä löysin siitä tiedostosta: Lainaus:
WinAD Object Recognized!
Type : File
Data : ide21201.vxd
Category : Data Miner
Comment :
Object : c:\WINDOWS\SYSTEM\
Is known as TROJ_AGENT.BF
http://www.trendmicro.com/vinfo/virusencyc...e=TROJ_AGENT.BF
So try to do a scan with Trend Micros online scanner and post back if it finds anything
http://housecall.trendmicro.com/housecall/
Eli se ei pakosta lähde AdAwarella. Koita ja jos ei onnistu, niin scannaa koneesi Trendmicron online scannerilla. Linkki oli lainauksessa.
- virustietäjä
mietit miten saisit troijalaisen pois?
itselleni on joskus tullut muutama semmosta, mutta ne saa pois jos ensin virus scannii koneen ja sitten siirtää tartunnat virus säiliöön.
jos virus turvassasi ei ole sellaista, kokeile avg free editionia, sillä saat ne helpolla.
p.s. sen voit ladata googlesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062511Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141423- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938