Katsoin huuto.netistä tätä ilmoitusta https://www.huuto.net/kohteet/kahvikalusto-tarjotin-kermakko-sokerikko-alunen-kannu/330935485
Mistä tietää, mitkä markkinoiden hopekalustoista ovat kalliimpia ja mitkä halvempia?
Mielestäni hinta on ehkä liian kallis, mutta olen törmännyt paljon kalliimpiinkin ja mietin, että onko jotain sellaista tiettyä tunnusta tai leimaa, joka nostaa hintoja?
Pitään hopeisesta kahvikalustosta haaveilleena, olen vihdoin päättänyt moisen hankkia ja kaipailisin vinkkejä, etten osta huonoa!
Paljonko hopeiset kahvikalustot maksavat?
6
1770
Vastaukset
- a-kauppias
Ihan tolkuton hinta ja osta heti -hinta tuossa esimerkissä. Ilmoituksessa ei ollut kaluston painoa, muuta epäilisin, että jää alle kilon. Jos 1900-luvun hopeaa, niin live-huutokaupassa tuollainen maksaa 500-700€ ja silloinkin saa jo puhdistetun kaluston. Romuhopean arvoa noin puolet tuosta.
Kannattaa katsoa netiatä esim. Helanderin tai Hagelstamin edellisten huutokauppojen toteutuneita hintoja hopea -alueelta. uudet voivat maksaa monta tonnia, mutta käytettynä saa noin kaksinkertaiseen hintaan verratuna romuhopean hintaan. - 3+9
Aloittajan linkissä surullinen esimerkki täysin kelvottomasta ilmoituksesta. Ei tietoa esineiden painosta, ei kuvaa leimasta tai edes tietoja, mitä leimoissa lukee (onko edes hopeaa?). Hinnat, sekä pohjahinta että osta-heti-hinta aivan metsässä. Jos tuohon tulee ilman liutaa lisäkysymyksiä edes tarjouksia, niin ihmetellä sopii.
- leena688
Toisella sivustolla myös myynnissä sama paketti. Siellä oli näyttää hinta-arviotodistus 2650e kysymällä, alkuperä venäjältä, leimat nähty, siirtynyt sieltä Karjalaan, josta suvun mukana nyt sinne missä on.
Ihmettelen kyllä miksi ei lue ilmoituksessa, mutta ehkä joku aiheesta paljon tietävä voi tunnistaa ja kiinnostua kysymään?
Ihmettelen kyllä myös, miksi ei ole liitetty kuviin automaattisesti kuvia leimoista, painoa ja tietoa historiasta jos meinaa saada kaupaksi.- sanperin sanperi
aloittaja esitelee omaa ilmoitustaan ja uskottelee että halpa on
- 3+9
Siltähän se näyttää. Sissimarkkinoinnissa ja muussa näiden keskustelupalstojen ohjeiden vastaisessa toiminnassa voi käydä näinkin, että homma kääntyy juurikin päinvastaiseksi, kuin oli tarkoitus. Oppihan toivottavasti kerrasta, ettei enää tee itseään naurettavaksi.
- Anonyymi
Kunto on tärkeä. Kulumat, kuhmut laskevat hintaa.
Ikä on tärkeä. Mitä vanhempi sitä arvokkaampi.
Hopeaseppä on tärkeä. Mitä kuuluisampi seppä, sitä arvokkaampi.
Valmistuspaikka on tärkeä. Jos se on esimerkiksi Pietari ennen vallankumousta tai Tukholma, sitä arvokkaampi. Saksalaiset hopeasepät ovat myös hyviä. Myös Suomessa on ollut erittäin hyviä kultaseppä.
Parempi ostaa täysin virheetön kahvikalusto vaikka nuorempikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668