Oisko kokemuksia intelin prossun jäähdyttämisestä?

Alfred-J.Kwak

totesin että nyt riitti.. prossun lämmöt huitelevat pilvissä ja tuuletin huutaa ku syötävä (alkuperänen siili ja tuuletin) nyt aattelin kysel et millasii kokemuksia täällä käyvillä ihmisillä on prossun coolereista? ja millasiin tuloksiin ootte päässy ja millasel kokoonpanoilla? ensisijaisesti olisin kiinnostunut ilma jäähyjen tuloksista.. kotelon ilman kierron sain jo kuntoon ja hiljaiseksi mutta vielä kun saisi prossun viilenemään. kiitos vastauksista jo valmiiks.

4

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töppö

      Itsellä molemmissa prossuissa Spiren jäähy tuuletin. Lämmöt molemmissa 33 asteen tietämissä kotelon lämpö n. 26 ja piirisarja näyttäis olevan tällähetkellä 23.1

      Tää on kyllä jo vähän iäkkäämpi kokoonpano mutta sen vaan sanon että Intelin vakiocoolerit voi heittää sekajäteastiaan.

      • Fictive

        Kuinka niin,mulla on 2,6Ghz Pentium4 vakio coolerilla lämmöt välillä min.28-45max.


      • penddi
        Fictive kirjoitti:

        Kuinka niin,mulla on 2,6Ghz Pentium4 vakio coolerilla lämmöt välillä min.28-45max.

        Mulla on 2.8C jossa rupes toi boxed-puhallin rallattamaan ja vaihdoin sen sit toiseen boxed- puhaltimeen, joka oli vielä pienempi ku alkuperäinen.
        Lämmöt oli tuolla alkuperäisellä max 49 ja tuolla pienemmällä max 52 astetta.

        Tuo lämpörasitus on tehty laittamalla kone laskemaan 15 pifastia yhtä aikaa.


      • Alfred-J.Kwak
        penddi kirjoitti:

        Mulla on 2.8C jossa rupes toi boxed-puhallin rallattamaan ja vaihdoin sen sit toiseen boxed- puhaltimeen, joka oli vielä pienempi ku alkuperäinen.
        Lämmöt oli tuolla alkuperäisellä max 49 ja tuolla pienemmällä max 52 astetta.

        Tuo lämpörasitus on tehty laittamalla kone laskemaan 15 pifastia yhtä aikaa.

        ainoa ongelma ei ole siis nuo lämmöt vaan se jumalaton meteli jota boxed tuuletin pitää. Se tuli esille vasta kun muu kokoonpano oli vaimennettu. kiitoksia töpölle ja muille kokemuksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4747
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2053
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1752
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1380
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1241
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      987
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      956
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      288
      940
    Aihe