Hei,
Haluaisin tietää äidin taikka isän näkökulmasta asiaani. Olen 16-vuotias tyttö ja käyn luonnontiede painoitteista lukiota. Olen hoitanut 5-ja 2-vuotiasta serkkuani heidän syntymästään lähtien ja olen kovin kiinnostunut lastenhoitoa kohtaan. Olen viettänyt päiviä tarhassa, ja kesällä olin 4 viikkoa ilmaiseksi tarhassa töissä, vain sen takia, että halusin olla lasten kanssa. Haluaisin tietää, mitä minun pitäisi tehdä.
Olen jo jonkun aikaa miettinyt, valitsinko loppujen lopuksi oikein. Pyrin luonnontieteelliselle luokalle ja pääsin. Luokalle pääsy oli jo melkein varmaa pyrkimiskokeessa, keskiarvoni kun on aina ollu 9.3 taikka 9.4, hieman vuodesta ja aineiden vaikeudesta riippuen. Nyt olen alkanut epäröimään. Olen aina ollut täydellisyyden tavoittelija ja tehnyt kaikki niin hyvin kuin suinkin olen pystynyt ja jopa enemmän. Vanhempani ovat olleet monesti huolissaan, mutta olen vakuuttanut ja perustellut että kaikki on hyvin;koulu ei ole koko elämäni. Nyt olen vasta ymmärtänyt sen todellisuudessa.
Serkkujeni hoito, 8 tunnin päivät/neljän viikon ajan tarhassa, TET:tini tarhassa ja joka viikkoinen hoito ja jumppa serkkujeni kanssa, on saanut minut ajattelemaan. Olisiko järkevää keskeyttää lukio ja alkaa hoitamaan lapsia täyspäiväisesti? Nyt, kolmen serkkujani hoidetun syyslomapäivän jälkeen, on jo ikävä heitä ja heidän ääniään. Vaikka niin kuin kaikki äidit ja isät tietävät, lasten kanssa ei aina ole niin helppoa. Mutta kumminkin asiat vain järjestyvät, tavalla taikka toisella. Esimerkiksi tämän viikon syyslomapäivinä nuorempi serkkuni oli Entero-rokossa. Sen suuhun aiheuttamat rakkulat ovat lapsesta vaihdellen kivuliaita taikka ei millään tavalla huomattavia. 2-vuotiaalla serkullani, ne sattuivat olemaan kivuliaamman puoleisia, mutta silti kaikki sujui hyvin. Uni oli tuttu vieras päivisin ja itkut edes pehmeän ruuan kanssa olivat sitäkin tutumpia, silti kaikki sujui hyvin. Tätini on ihmetellyt monet kerrat, kuinka jaksan ja päivitellyt lastenhoitotaitojani. Tietenkään lapsille ei saa olla liian kiltti ja joustava, rajat ovat vedettevä ja niistä on pidettävä kiinni. Mutta sehän on äideille ja isille tuttua, ja varmaan muillekin.
Mielestäni minulla olisi todella hyvät edellytykset lastenhoitoa ajtellen. Mutta olisiko järkevää jättää lukio kesken, ja aloittaa työ 16 vuotiaana. Vaikka työ olisi tuntunut jo kolmen vuoden ajan omalta ja siitä nauttisi. Olisiko se mahdollista, ja miten saisin lastenhoito työtä vanhempana? Palkaisiko kukaan minua esimerkiksi yli 30 vuotiaana hoitamaan lapsiaan kotiinsa, sen sijaan että lapset menisivät tarhaan. Nyt, kun ajatus täyspäiväisestä lastenhoidosta on ollut haaveenaani jo kolme vuotta. Että asiaa olen pohtinut ja harkinnut moneen kertaan, ajatus ei ole vain hetken mielijohde. Vaan pitkän ja harkitun ajan tulosta, mutta silti sekavaa.
Kiitos kaikille, jotka jaksoivat lukea tekstini loppuun asti ja kuunnella ongelmaani. Ja suuret kiitokset äideille ja iseille, jotka toivottavasti jaksavat vastata minulle. Kiitän vielä myöhemminkin, jos se teille suinkin käy.
Laura
mitä tekisin
9
765
Vastaukset
- Sanna
Itse olen sitä mieltä, että käyt koulusi loppuun ja sen jälkeen vasta työelämään. Nimittäin ilman koulutusta sinun on erittäin vaikea saada minkäänlaista työtä nykymaailmassa.
Ehdit opiskelujesi jälkeen olemaan tarpeeksi kauan työelämässä.- Kesä
Olen samoilla linjoilla kuin Sanna. Eli että olet
aika nuori. Olisi kuitenkin parempi käydä koulu ensin ja aloittaa työelämä vasta sitten.
Oletko ajatellut muuttaa kouluttautumissuunnitelmaasi? Voisit käydä työkkärissä juttelemassa ja tutkia lastenhoitoon
liittyviä ammatteja. Mikä niistä olisi sydäntäsi lähellä. Esim. Sosiaaliviraston kautta voi suuntautua myös lastenkoteihin tai voisit opiskella lastentarhanopettajaksi...
Näin vähän vanhempana ja hiukan jo elämän kokemusta omaavana ehdottaisin että opiskelet jonkinlaisen pätevyyden, koska ilman sitä lahjakkuudesta huolimatta ei työmarkkinoilla oikein jalansijaa saa. Ne joilla on paperit näyttää jyrää ohi.
Tuollaisella keskiarvolla ja motivaatiolla sinulla ei varmasti ole ongelmia päästä haluamaasi paikkaan.
:0) Toivottavasti tästä oli jotakin apua!
- marikki
Suosittelen jatkamaan opiskeluja, ja vielä kouluttautumaan mahdollisimman korkeasti.
Lastenhoitajilla on huono palkka, kannattaa opiskella ainakin lastentarhanopettajaksi, mielummin vaikka sosioniomiksikin. Tai kasvatustieteiden maisteriksi. Niin pääset toimimaan lasten kanssa, ja saat siitä kohtuullista palkkaakin.
Tietenkään palkan ei pelkästään pitäisi olla se juttu jonka vuoksi työtä tehdään, mutta itse "pelkkänä" lastenohjaajana tiedän, että palkka on niin pieni, etti kunnolla riitä kattamaan elämisen perusasioita.- marikki
siis piti olla ettei, ei etti.
- Miiuliini
Jos tunnet todellakin halua työskennellä lasten kanssa, keskeytä lukio ja opiskele itsellesi ammatti, jossa voit työskennellä lasten kanssa (esim. lastenohjaaja tai lähihoitaja). Itsellä on ollut aikoinaan hieman samanlainen tilanne, eli meinasin mennä lukioon (keskiarvo myös lähempänä 9:sää), mutta kuitenkin menin opiskelemaan sellaista alaa jota kohtaan tunsin mielenkiintoa.. enkä todellakaan oo katunu päivääkään sitä että en oo suorittanu lukiota.. työskentelen nyt sillä alalla kuin ite haluan, ja mahdollisesti koulutan itseäni lisää tämän lastenohjaajan tutkinnon lisäksi.
- Marjaana
Opiskele lukio loppuun!
Kun saat valkolakin, voit jäädä lastenhoitajaksi tai jatkaa opintoja joko lastenhoitoalalla tai mikä ala sitten kiinnostaakaan siinä vaiheessa.
Lastenhoitoa ja lasten kanssa tehtävää työtä on monenlaista. Koulumenetysesi on hyvä, joten sinulla on mahdollisuus päästä kouluttautumaan niihin kasvatusalan parempiinkiin paikkoihin. Kouluttautumattoman lastenhoitajan leipä ei todellakaan ole lavea.
Tähän loppuun vielä hieman asiaton, mutta vilpitön kommentti! Vaikutat hyvin lapsirakkaalta, joten muista hillitä vauvakuumeesi :-) Siinäkin ohjenuorani on, että ensin kannattaa rakentaa edellytykset vanhemmuudelle ja sitten vasta ryhtyä vanhemmaksi. - vastaaja-päivi
Hei Laura!Ihana oli lukea innostuneisuuttasi lapsiin.Sinuna jatkaisin lukion loppuun ja sitten kokeilisin pääsyä esim.ammatti-korkeeseen lastentarhaopettajan linjalle,tai miksei luokanopettajaksi.Mahdollisuuksia on monia(eri koulutustasoja,miten innostunut lukia sitten oletkin) suunnaten ne vain jollainlailla lapsiin.Voithan aina tehdä "keikkoja"lasyen parissa vaikka olisitkin koulussa.Muista myös sekin,että päästyäsi johonkiin kouluun (esim.lastentarhaopettaja)sinulla on aina paremmat mahdollisuudet päästä sillä alalla töihin vaikket vielä olisi edes valmis vaan sinulla olisi kuitenkin näyttää että luet sillä hetkellä myös haluamaasi alaa.
- emria
Heippa!
Itse olen nyt päälle parikymppinen, menin peruskoulusta suoraan ammattikouluun lähihoitajalinjalle. Kävin koulu reilun vuoden kunnes keskeytin koulun. Olen nuoresta tytöstä saakka ollut lastenvahtina- ja hoitajana mutta koska olin niin nuori, en saanut pidempi aikaista paikkaa. Tein välillä muita töitä ja opiskelin etänä. Vielä tänäkään päivänä, minulla ei ole valmista ammattitutkintoa ( minua kun ei ole koulun penkille tarkoitettu ), mutta työtilanteeni on ollut loistava. Olen ollut päiväkodissa äitiysloman sijaisena, englanninkielisessä päiväkodissa sijaisena, molemmat oli reilun puolen vuoden juttuja. Sen jälkeen olen työskennellyt kolmessa perheessä lastenhoitajana 8½/päivä. Minulla on keskimääräistä parempi palkka kokemukseni kautta. Olen käynyt useita lastenhoitoon liittyviä kursseja, ja onhan lasten ja nuorten peruskasvatus opinnotkin suoritettu. MUTTA, sinuna kävisin lukion loppuun, voit lukion ohella tehdä esim keikkatyönä lastenhoitoa. Itse kadun että jätin kouluni kesken, enkä vieläkään ole saanut itseäni niskasta kiinni asian suhteen. Käy ihmeessä koulu loppuun, työelämässä ehdit kyllä olla kyllästymiseen saakka. :)
Riippuu missä asut, mutta muutamilla paikkakunnilla on kodinavux jossa olen itsekin työskennellyt keikkaluontoisesti, kannattaa soitella myös mannerheimin lastensuojeluliitolle, ja laitella itse ilmoituksia esim hoitopaikka.nettiin. - kattohaikara008
Kuten muutkin kirjoittajat, suosittelen että jos lukupäätä löytyy, käy ihmeessä koulut loppuun. Myöhemmin tuskin enää tulee niin helpolla jatkettua.
Olisiko kotipaikkakunnallasi mahdollisuutta suorittaa tuplatutkintona lähihoitajan ammattitutkinto sekä lukio? Näin sinulla olisi paremmat jatkokoulutusmahdollisuudet kuin pelkillä lähäreillä mutta pääsisit halutessasi heti duuniin ja saisit silti valkolakin. Lastenhoitohommia ehtii kuitenkin tekemään koulunkäynnin ohellakin.
Joku toinenkin jo varoitti myös vauvakuumeesta - vaikka nuorikin voi ehdottomasti olla hyvä äiti, on äitiyden haasteita paljon helpompi jaksaa kun itse on ennen lapsia nähnyt monenlaisia elämäntilanteita ja rakentanut kunnon perustaa vanhemmuudelle. Siksikin suosittelen sinulle opiskelua toisen asteen jälkeen korkeakoulutasolle ilman että tekisit itse pian lapsia. Vauvojen ja lasten hoitaminen on ihanaa ja palkitsevaa mutta maailmassa tarvitaan myös lapsirakkaita sosionomeja ja lastentarhanopettajia. Sinulla lienee edellytyksiä monenlaisiin duuneihin lasten parissa koska sinulla on sydän mukana mutta koulumenestyksesi on hyvä.
Onnea matkaan! Toivottavasti teet päätöksen johon olet tyytyväinen sekä nyt että jatkossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437907Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4512190Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2282092- 1431668
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511224Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251205Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule981075Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65829Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54724Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6715