Jatkotutkinnon todellisuus.

amiska

Sähkeuutisia, olkaa hyvät. Jatkotutkinnosta ei siis tiedä kukaan. Eivät opiskelijat itse, eivätkä palstan wannabe- akateemikot.




Amk-jatko-opiskelijat: Tutkinnon asema selväksi
(21.10. 17:10)

Ammattikorkeakoulujen jatkotutkintoja opiskelevat peräävät tutkinnon aseman pikaista määrittämistä. Jatkotutkinnon nimikkeestä ja sen tuottamasta kelpoisuudesta ei ole vielä selvyyttä, vaikka ensimmäiset opiskelijat ovat jo valmistuneet, sanoo Tradenomiliiton suunnittelupäällikkö Kristiina Pääkkönen.

Vastausta odottaa kysymys siitä, pitäisikö amk-jatkotutkinnot rinnastaa yliopistojen maisterintutkintoihin. Amk-jatkotutkinto-opiskelijat kannattavat tutkinnon rinnastamista tasoltaan ylempään korkeakoulututkintoon.

Jatkotutkintoja koskevat kysymykset alkavat edetä, kun opetusministeriö saa lähiviikkoina kansainvälisen arviointiryhmän raportin tutkinnoista. Arviointiryhmä kertonee mielipiteensä siitä, mikä nimike ja minkälainen vertailtavuus jatkotutkinnoille sopisivat.

Amk-jatkotutkintoja koskeva lakiesitys on määrä antaa eduskunnalle tämän vuoden lopussa tai ensi vuoden alussa. Lain pitäisi tulla voimaan ensi elokuussa. (STT)

1

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika sekavaa on.

      Kyllä homma on pahasti hakoteillä vielä.
      Ensi syksynä valmistun insinööriksi ja opinto- ohjaaja on jo lupaillut diplomityötä tehtäväksi oman amiskan kanssa yhteistyössä. Opinto- ohjaajilla on kuulemma jo epävirallista tietoa.
      Eiköhän eurooppalainen malli sulauta amk.n ja yliopistot siten, että opiskelupaikkoja ei enää eroteta yliopistoiksi ja ammattikorkeakouluiksi. Malli tulee euroopan mahtimaista, briteistä, saksasta ja ranskasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      432
      6158
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5470
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4467
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3986
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      74
      3934
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3606
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      192
      3541
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3264
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2299
    Aihe